Olje på plate
81x100
Signert og datert nede t.h.: R. Th 46
Vurdering
NOK 30 000–40 000USD 3 500–4 700EUR 3 200–4 300
Olje på plate
81x100
Vurdering
LITTERATUR: Norsk kunstnerleksikon på nett, nkl.
Rudolph Thygesen var gjennom hele sin kunstneriske karriere opptatt av å male, som det står i nkl: mennesket i naturen. Han var inspirert av modernistiske retninger og særlig Paul Gauguins syntetisme. Det å få frem motivet ved hjelp av farger og planforskyvninger på lerretsflaten for å gi en følelse av rom og dybde uten bruk av sentralperspektiv, var noe Thygesen tok opp. Thygesen må kunne sies å være en syntetist. I et bilde som dette kan det spores ved den sentralt og frontalt oppstilte figuren som sitter med trær og busker i bakgrunnen, som stenger for noe videre utsyn innover i bildet. Alt Thygesen vil fortelle skjer i forgrunnen, i flaten.