Fokus 1900

Auksjon tirsdag 30. mai 2017 kl 18:00

Ulving, Even (1863-1952)
Fra Vrengen, Kjøpmannskjær

Olje på lerret
74x100
Signert nede t.h.: E. Ulving

Påtegnet med tittel på baksiden, på blindrammen: "Fra Vrengen, Kjøbmanskjær".

Auksjonert tirsdag 30. mai 2017 kl 18:00

Vurdering
NOK 40 000 USD 4 700 EUR 4 300

Tilslag NOK 28 000

LITTERATUR: Wikipedia.

Kjøpmannskjær er et tettsted på Nøtterøy i Vestfold med 442 innbyggere i 2016. Kjøpmannskjær ligger ved Vrengen, lengst sør på øya. Navnet Kjøpmannskjær antas å bety skjær eller berg hvor kjøpmanns-skuter la til for å selge varer og kjøpe trelast. Fast bosetting ble ikke etablert før omkring 1800, da det er begrenset med dyrkbar mark her. Før den første Vrengenbrua ble åpnet 8. november 1932 var Kjøpmannskjær et fergested, med fergeforbindelse over sundet til Fergeodden på Sundene på Tjøme.