Fokus 1900

Auksjon tirsdag 30. mai 2017 kl 18:00

Ulving, Even (1863-1952)
Fra Svenner fyr 1928

Olje på lerret
73x100,5
Signert, stedsbestemt og datert nede t.h.: E. Ulving. Svennör Fyr 1928

Påtegnet på baksiden, på blindrammen: "Svenör Fyr".

Auksjonert tirsdag 30. mai 2017 kl 18:00

Vurdering
NOK 20 000–30 000 USD 2 300–3 500 EUR 2 100–3 200

Tilslag NOK 36 000

LITTERATUR: Wikipedia.

Svenner fyr ligger på øya Korpekollen i øygruppa Svenner i Larvik kommune. Fyret ble tent første gang 22. oktober 1874. Det opprinnelige tårnet var bygget i stein av fanger som satt på Akershus festning. I 1900 ble det eksisterende tårnet i støpejern bygget. Tårnets høyde er på 18,7 m, toppen på tårnet ligger 40 meter over havet. Fyrlyset ligger 40,3 meter over høyvannstand og har en lysvidde på 17,8 nautiske mil. Fyret ble avbemannet i slutten av 2002 og automatisert i 2003. Fyret med tilhørende bygninger ble fredet i 1997.