Fokus 1900

Auksjon tirsdag 30. mai 2017 kl 18:00

Mohr, Hugo Lous (1889-1970)
Fjellandskap med stabbur 1940

Olje på lerret
81x100
Signert og datert nede t.v.: H.L.M. -40

Signert på baksiden, på blindrammen: "Hugo Lous Mohr".

Auksjonert tirsdag 30. mai 2017 kl 18:00

Vurdering
NOK 12 000–15 000 USD 1 400–1 700 EUR 1 300–1 600

LITTERATUR: Leif Østby: "Mohr, Hugo Lous", Norsk kunstnerleksikon Nkl.

Hugo Lous Mohr hadde sterke litterære og musikalske interesser, men samlet seg etter hvert om malerkunsten og begynte å male for alvor i 1915. Han mottok avgjørende inntrykk av Henrik Sørensen, som var hans lærer 1916–18. Av og til ble han også korrigert av Oluf Wold-Torne. I 1918 drog han til Paris, der han særlig ble opptatt av Henri Matisse og André Derain. Enda sterkere spor satte imidlertid møtet med El Grecos kunst i Madrid og Toledo. Mohr var hjemme en tur høsten 1921 og holdt sin første separatutstilling som vakte stor oppmerksomhet. ... I sine landskaper hentet han motiver fra ulike landsdeler. I 1934 malte han det monumentale bilde av Lomseggen. I krigsårene var han ofte i Telemark (Hjartdal og Flatdal) og malte Skorve og Hjartdalsfossen, fra 1930-årene og senere fra Eftang ved Larviksfjorden.