Fokus 1900

Auksjon tirsdag 30. mai 2017 kl 18:00

Weidemann, Jakob (1923-2001)
Oppstilling med frukt og blomster 1953

Olje på plate
50x61
Signert og datert nede t.v.: Weidemann 53.

Auksjonert tirsdag 30. mai 2017 kl 18:00

Vurdering
NOK 80 000–100 000 USD 9 300–11 600 EUR 8 500–10 700

Tilslag NOK 280 000

LITTERATUR: Nina Sørlie: "På natursti", Jakob Weidemann, utstillingskatalog Kistefos-museet 2001.

En studiereise til København i 1946 ble viktig i årene før og etter 1950. I Danmark samarbeidet Weidemann med Robert Jacobsen og Richard Mortensen, og fikk gjennom dem grundig kjennskap til COBRA-gruppens arbeider. Det var spesielt Ansgar Jorn som fikk innflytelse på Weidemanns arbeider, men fra gruppens "program" plukket Weidemann med seg kunstnernes hang til abstraksjon, det ekspressive uttrykket, det spontane, primitive og fantasifulle.
Parallelt beveget Weidemann seg en stund mot et mer surrealistisk og naivt formspråk eller han eksperimenterte med rom- og formproblemer. I flere bilder lå han eksempelvis nokså nært opp til kunst vi ellers forbinder med Pablo Picasso, hvor geometrisk forenklede figurer var satt inn i tilsvarende abstraherte rom. Fargene var rene og klare og avgrenset av mørke, kraftige konturstreker. Weidemann slapp den gang aldri det figurative formspråket helt, selv om det i enkelte bilder umiddelbart kan virke slik.
S. 47.