Auksjon torsdag 8. juni 2017 kl 18:00
Krohg, Christian(1852-1925)
Utenfor Engebret Café

Olje på plate
32x41
Signert nede t.h.: C. Krohg

Påtegnet på baksiden av platen: "Utenfor Engebrets Café fra venstre: Skramstad - Ing. Lystad - Hans Heyerdahl."

Vurdering
NOK 50 000–70 000USD 6 000–8 300EUR 5 300–7 500

Auksjonert torsdag 8. juni 2017 kl 18:00

Tilslag NOK 95 000

LITTERATUR: Oscar Thue, red. Knut Berg: Christian Krohg, Oslo 1997, se utsnitt av tegning med tittel "Utenfor Engebret", avbildet s. 69. Her er det kunstnere rundt et cafébord, blant andre Frits Thaulow.

Fordi Krohg ville gripe det levende liv, fikk hans portretter ofte preg av øyeblikksskildring, snapshot. Modellen er gjerne fanget i en bestemt situasjon og i sitt karakteristiske miljø. S. 132.

Denne beskrivelsen kan også gjelde for dette maleriet med tre personer portrettert ved et cafébord utenfor Engebret. Maleriet i svart-hvitt synes inspirert av det moderne "snapshot", fotografiet.