Auksjon torsdag 8. juni 2017 kl 18:00
Heiberg, Astri Welhaven(1881-1967)
Sydlandsk hage

Olje på lerret
90x100
Signert nede t.v.: Astri Welhaven

Vurdering
NOK 15 000–20 000USD 1 800–2 400EUR 1 600–2 100

Auksjonert torsdag 8. juni 2017 kl 18:00

Tilslag NOK 14 000

LITTERATUR: Sigrid Rømcke Thue: "Heiberg, Astri Welhaven", Norsk kunstnerleksikon, Nkl.

Astri Welhaven Heiberg fikk i fem år undervisning hos Harriet Backer som var søster av hennes mor, maleren Margrethe Backer Welhaven. Hun var også elev av Per Deberitz fra 1902 til 1907. Hun giftet seg i 1907 med arkitekten Christen Fritzner Heiberg. Etter debuten på Høstutstillingen i 1912 ble det snart stilt store forventninger til henne. Sitt virkelige gjennombrudd fikk hun med separatutstillingen hos Blomqvists Kunsthandel i 1919 hvor Nasjonalgalleriet kjøpte det uttrykksfulle, stramt komponerte Våraften i Asker, holdt i en dempet, grålig koloritt. Bildet er på høyde med det beste av det som ble skapt av norsk landskapskunst på den tiden. Samme år oppnådde hun også å bli innkjøpt til Nasjonalgalleriet med det mettete, kjølig grønne I haven. Begge eier en nesten maskulin uttrykkskraft som var karakteristisk for henne i denne perioden. Hennes hovedmotiv var frodige sommerlandskaper, i tidlige år ofte med grupper av nakne kvinnefigurer plassert i naturen. I disse bildene merkes en klar innflytelse fra Cézanne. Påvirkninger fra hennes lærer Per Deberitz kan også ofte spores.