Auksjon mandag 11. desember 2017 kl 18:00
Modellstudie 1895

Radering trykket i svart på tykk, gråhvit kartong
Arket: 451x351 mm Motivet: 266x191-193 mm
Signert, datert og påtegnet med blyant av kunstneren nede t.h.: E Munch 95 Avant Lettre

"Avant lettre" = Prøvetrykk

1894
Woll 8.

Vurdering
NOK 200 000–250 000USD 24 300–30 300EUR 20 600–25 700

Auksjonert mandag 11. desember 2017 kl 18:00

Tilslag NOK 190 000

LITTERATUR: Pola Gauguin: Grafikeren Edvard Munch Tresnitt og raderinger, Trondheim 1946.

Modellen, en ung fransk pike, traff Munch vinteren 1894-95 i Paris og har brukt henne mangfoldige ganger, ...For Munch representerte hun kvinnen i høyeste potens. Ung, frodig og nesten dyrisk i sin kvinnelighet, men også praktisk og grei, som den franske almuekvinnen er, samtidig som hun er vakker med det svarte håret og den hvite, blanke huden. S. 70.