Auksjon mandag 4. desember 2017 kl 18:00
Dahl, Hans(1849-1937)
En solskinnsdag i Norge ved Balestrand i Sogn

Olje på lerret
51x81
Signert nede t.h.: Hans Dahl Berlin

Påtegnet med tittel på baksiden, på blindrammen, samt: "Hans Dahl Berlin W. Kurfürstenstrasse 126."

Vurdering
NOK 70 000–90 000USD 8 600–11 100EUR 7 400–9 500

Auksjonert mandag 4. desember 2017 kl 18:00

Tilslag NOK 70 000

LITTERATUR: Randi Gaustad: ”Dahl, Hans”, Nkl.

Hans Dahl stilte ut første gang i Düsseldorf i 1876. Allerede på denne tiden hadde Dahl funnet frem til den motivkretsen han kom til å holde seg til resten av livet. Han malte i tradisjonen fra nasjonalromantikken, folkeliv, og som oftest unge piker i landsens drakt i ferd med daglige gjøremål i de vestlandske fjordene blant mektige fjell.

Hans Dahl var bosatt i Berlin fra 1888 til 1919. Hver sommer foretok han studiereiser til Balestrand i Sogn. Fra 1919 bosatte han seg i Balestrand. Her hadde det dannet seg et miljø med kunstnere og turister om sommeren, som var hyggelig. Dahl hadde et stort marked for sine ukompliserte bilder med motiver fra Vestlandsnaturen, særlig blant private samlere i utlandet.

I alle år kom Dahl til å holde seg til sin motivkrets, men hans fargeholdning kom til å lysne noe, i takt med tidens smak.