Munch-Auksjonen 2019

Auksjon onsdag 27. november 2019 kl 18:00

Strangersalen, Gamle Logen

Visning 09. - 17. november.

Munch, Edvard (1863-1944)
Harpy

Litografi trykket i svart på middels tynt gulhvitt papir
Arket: 618-620x451-455 mm Motivet: 365x320 mm
Signert med blyant nede t.h.: E Munch

1899
Woll 145 I.

Auksjonert onsdag 27. november 2019 kl 18:00

Vurdering
NOK 250 000–350 000 USD 27 000–37 800 EUR 24 300–34 100

Tilslag NOK 350 000

LITTERATUR: Pola Gauguin: Grafikeren Edvard Munch Tresnitt og raderinger, Trondheim 1946. Gerd Woll: Edvard Munch – Samlede grafiske verk, Oslo 2012.

To grafiske arbeider av Edvard Munch kalles i dag "Harpy", raderingen fra 1894, Woll 4, og litografiet fra 1899, Woll 145.

Pola Gauguin skriver om raderingen som nå kalles "Harpy", se Woll 4, men som hos ham kalles "Vampyr" blant annet:

Motivet er det klassiske med kvinnen som den altoppslukende, som ikke gir seg før hun har suget all livskraft og all skapende evne ut av mannen. S. 64.