Katalog
Moderne

Auksjon onsdag 27. november 2019 kl 18:45

Strangersalen, Gamle Logen

Visning 09. - 17. november.

Hverdager 10:00 - 18:00. Lørdag og søndag 12:00 - 16:00.

Waksvik, Skule (1927-2018)
Liggende kvinne 1951

Bronse
H: 14 cm B: 36 cm D: 19,5 cm
Signert og datert på plinten: Skule W 1951

Kommer for salg onsdag 27. november 2019 kl 18:45

Vurdering
NOK 40 000 USD 4 300 EUR 3 900

Gi forhåndsbud

LITTERATUR: Arvid Møller: Skule Waksvik, Son 2007, avbildet s. 25.

I 1949 laget Skule Waksvik denne Henry Moore-inspirerte figuren. Den var med på en utstilling Skule Waksvik hadde sammen med vennen, maleren Gunnar S. Gundersen, i Oslo Kunstforening.

- Per Palle Storm, min akademiprofessor, hatet Henry Moore og hans likesinnede. Han karakteriserte det Moore laget som "tøys", sier Skule Waksvik.

- Men så var Henry Moore en tur i Oslo og ble guidet fra den ene skulpturen til den andre. Da han kom til Per Palle Storms vanndrikkende yngling ved Rådhuset, sperret Moore øynene opp og karakteriserte skulpturen som den beste han hadde sett under sitt Oslo-besøk.

En avis gjenga denne uttalelsen. Fra den dagen slo professoren fast at Henry Moore er en av vår tids største billedhuggere.

Da den abstrakte modernismen feide over Norge på slutten av 1950-tallet, klarte heller ikke jeg å stå imot. Jeg ble, som så mange andre, påvirket, det resulterte i at jeg laget noen få nonfigurative skulpturer. Men til slutt tok jeg til vettet og gikk tilbake til det som lå - og fortsatt ligger - mitt hjerte nærmest. S. 24.