a) Kvinnehode og hjerte b) Ansikt i flammer c) Ansikt og flammelignede hender

Pensel, blyant og fargestift i flere farger på blågrått, tykt papir
Arket: 360x253 mm
Usignert

munch.emuseum.com, Munchmuseets digitale katalog over Edvard Munchs tegninger, reg.nr. 38452, PE.T. 00331. Fra 1898-1900.

Kopiert fra Munchmuseets nettkatalog over Edvard Munchs tegninger: Vignetter relatert til en utgave av tidsskriftet "Quickborn", der August Strindberg stod for teksten og Munch illustrasjonene. Den midterste ligger nær en illustrasjon til teksten "Samum".

Når man søker på "Skrik" kommer 40 objekter opp i nettkatalogen, dette er den 15ende. Ref. Liknende motiv i tusj-tegning, reg.nr. 38483, PE.T. 00357, fra skisseboken PE.T. 00505: Skrik-hode og oppstrakte armer.

Den første eier av denne tegningen var kunstnerens yngre søster, Inger Munch (1868-1952). Munch hadde i sitt testamente gjort det klart, at Inger Munch, etter hans død, kunne velge noen arbeider fra hans atelier, før resten av etterlatte arbeider ble overdratt til Oslo Kommune. I likhet med flere arbeider på papir av Edvard Munch, ble denne tegningen senere gitt av Inger Munch til en nær venn, Berta Folkedal (f. 1889).

Proveniens:

Inger Munch, Oslo.
Berta Folkedal, Oslo.
Privat eie, Oslo.

Vurdering
NOK 1 000 000–1 200 000USD 107 400–128 900EUR 99 500–119 500

Auksjonert onsdag 18. mars 2020 kl 18:00

Tilslag NOK 850 000