Grålig glass
H: 13,7 cm.
NOK 15 000–18 000USD 1 600–1 900EUR 1 500–1 800
Kaare Berntsen AS, den kjente kunst- og antikvitetshandelen i Universitetsgaten i Oslo, var ledende gjennom hele annen halvdel av 1900-tallet, og som en institusjon å regne. Mindre kjent er det at Kaare Berntsen selv, var en lidenskapelig samler innenfor en rekke områder gjennom hele sitt liv.
Dette var samleobjekter som han omga seg med privat, og sjelden eller aldri stilte ut. Da Kaare Berntsen gikk bort i 2014, etterlot han seg en anselig samling norsk og internasjonal kunst og kunstgjenstander av høy kvalitet, som familien ga navnet «Kaare Berntsens samlinger».
Kaare Berntsens samlervirksomhet favnet vidt både i tid og i omfang. Kunstnere som bl.a. Astrup, Karsten, Nesch, Weidemann, Rian, Anker-Aurdal, Bjørlo og Melgaard vil være representert på auksjonen. Kunstgjenstandene dekker en rekke samleområder, blant disse glass fra Nøstetangen, 1700-talls mestersølv, tinn og messing, fajanse fra Herrebøe, skårne kanner, ølhøner, og krutthorn, bare for å nevne noe.
Det blir en historisk auksjon i mer enn en forstand, i våre mer enn 30 år i bransjen, kan vi ikke huske at det har vært fremme en privatsamling av tilsvarende kvalitet og omfang, fra en så betydelig og avholdt samler som Kaare Berntsen.
Grålig glass
H: 13,7 cm.
Lyst, grålig glass
H: 19,7 cm
Grålig glass
H: 15 cm.
Grålig glass
H: 14 cm.
Grålig glass
H: 17 cm.
Grålig glass
H: 16 cm.
Grålig glass
H: 15,5 cm.
Grålig glass
H: 6,1 cm. Diam.: 11 cm.
Grålig glass
H: 7,3 cm. Diam.: 13,5 cm.
Olje på plate
30,5x40,5
Signert og datert nede t.h.: Aulie -41
Olje på plate
31x41
Signert og datert nede t.h.: Aulie -37
Olje på lerret
89x62
Signert nede t.h.: Else Hagen
Olje på plate
73x59
Signert og datert nede t.h.: J Rian 44
Olje på lerret
100x81
Signert og datert nede t.v.: J. Rian 80
Olje på lerret
90,5x115
Signert og datert nede t.h.: Erling Enger -40
Tre, bemalt
H: 15,5 cm. L: 26 cm.
Tre, bemalt
H: 16 cm. L: 34,5 cm.
Valbjerk
H: 18 cm. L: 32 cm.
Tre, bemalt
H: 15 cm. L: 16 cm.
Tre, bemalt
H: 12,5 cm. L: 16 cm.
Tre, bemalt
H: 36 cm. L: 41 cm.
Attribuert til treskjærer: DVS (?) BERGE: Daniel Ulvsson Berg (1733-1773).
Tre, bemalt
H: 20,5 cm. Diam.: 43 cm.
Usignert og udatert, men kan med sikkerhet bestemmes som et arbeide av Thomas Olsen Blix (latinisert Blixius) (1676-1729).
Tre, lagget med vidjebånd
H: 23 cm.
Bumerke under bunnen.
Tre, lagget med vidjebånd, bemalt
H: 19 cm.
Tre, bemalt
H: 16 cm.
Tre, lagget, jernbånd
H: 30 cm.
Valbjerk, bonet
H: 17,5 cm.
Valbjerk og forgylt sølv
H: 20 cm.
Forgylt sølvlokk: Ustemplet.
Valbjerk, ibenholt, sølv
H: 26 cm.
Kruset skåret i Halvor Fandens stil, i høyt relieff. Senere montert med sølv rundt foten, munningsrand, rundt lokket, oppå lokket. Hanken i sølv.
Applikert veggteppe
183x154
Signert nede t.h.: Synnøve Aurdal
Akvarell på papir
Motivet: 28x44 Lysmål, innbefattet tekst: 33x44
Signert og påtegnet nede t.h.: Tegnet Af A. Halvorsen juni 1830 Kaholmen
Akvarell på papir
27x40,5 Lysmål innbefattet tekst: 30x45
Signert nede t.h.: Tegnet af A. Halvorsen 1833
Akvarell på papir
Motivet: 33x43 Lysmål innbefattet tekst: 36x46
Signert og datert nede t.h.: Tegnet af A. Halvorsen 1834
Gouache på papir
Motivet: 45x65 Lysmål innbefattet tekst: 48x65
Signert nede t.h.: Tegnet af Dahm
Olje på papir, oppklebet på lerret
97x72
Signert og datert på baksiden av lerretet: K. Nupen 1993-1994
Olje på lerret
146x119
Signert nede t.h.: K. Nupen.
Akvarell og sølvfolie på papir
32x50
Signert og datert nede t.h.: AEB 1966
Fargeradering
Arket: 51x65 Motivet: 34,5x49
Signert nede t.h.: AE Bergman
Fargeradering
Arket: 65x39,5 Motivet: 49x17,5
Signert nede t.h.: AE Bergman
Fajanse
H: 11 cm.
Fajanse
H: 11 cm.
Fajanse
H: 12,5 cm.
Signert: AH over A.
Fajanse
Diam.: 37 cm.
Olje på lerret
51,5x43,5
Usignert
Olje på lerret
35,5x28,5
Signert og datert midt på t.v.: M. Stoltenberg. 1846.
Olje på lerret
61,5x67,5
Signert og datert oppe t.v.: Karsten -14
Fargetresnitt med håndkolorering på tykt papir
Arket: 41x50,5 Motivet: 41x50,5
Signert nede t.v.: N. Astrup
Blandingsteknikk og collage på papir
34x69
Signert nede t.h.: Kåre Espolin Johnson
Blandingsteknikk på papir
Arket: 41x30
Signert nede t.v.: Espolin Johnson
Olje på huntonittplate
46x55
Signert og datert nede t.h.: Erling Enger. -43
Olje på plate
24x33
Signert og datert nede t.v.: Kai Fjell -51
Sølv
L: 16,5 cm.
Mester: Lucas Andersen Steen, Bergen, virksom 1619-1675.
Sølv
L: 18 cm.
Mester: Wale mestemaker, Bergen, virksom 1631-1669.
Sølv
L: 15 cm.
Mester: Kort Henricksen Höyer/Höier, Bergen, virksom 1594-1615.
Sølv
L: 13 cm.
Mester: Rasmus gullsmed, virksom 1611-1636.
Bystempel: Kronet S for Skien.
Sølv
L: 16,5 cm.
Mester: Giertt Frølich, Bergen, virksom 1608-1617.
Sølv
H: 20 cm.
Mester: Jørgen Blechman d.y., Bergen, virksom 1622-1683.
Sølv
H: 13,2 cm.
Mesterstempel: Uidentifisert.
Sølv
H: 22,5 cm.
Mester: Jan Olufsen Fridsell, Stavanger, virksom 1678-1711.
Sølv
H: 15,2 cm.
Mesterstempel: Uidentifisert. Bryggens merke: En kronet tørrfisk.
Sølv
H: 15,2 cm.
Mesterstempel: Uidentifisert I. H. Bryggens merke: En kronet tørrfisk.
Sølv
H: 8,3 cm.
Stemplet med bumerke.
Sølv
H: 9,3 cm. Diam. ved munningen: 7,7 cm.
Mester: Rasmus gullsmed, virksom 1611-1636. Stemplet under bunnen: R. Bystempel: Kronet S for Skien.
Sølv
H: 12 cm.
Ustemplet. Skien. De fleste av denne typen er ustemplede.
Sølv og ibenholt
H: 10,9 cm.
Mester: Romanus Fridrichsen Møller d.y., Christiania, virksom 1723-1744.
Olje på lerret
84x72
Signert nede t.h.: VH.
Bjerk, mørkbonet
H: 22 cm. L: 39 cm.
Tre, bemalt
H: 24,5 cm. L: 44 cm.
Tre, bemalt
H: 25 cm. L: 40 cm.
Bjerk, bemalt
H: 31 cm. L: 46 cm.
Bjerk, bemalt
H: 21 cm. L: 37 cm.
Bjerk, bemalt
H: 22,5 cm. L: 34,5 cm.
Bjerk
H: 13 cm. L: 44 cm.
Olje på plate
81x74,5
Signert nede på midten: Bendik Riis
Olje og collage på plate
61x50
Signert og datert på baksiden av platen: Roar Wold 1962
Olje på plate
81x65
Signert og datert nede t.h.: Weidemann 60.
Olje på lerret
90x100
Signert nede t.h.: Else Hagen
Olje på lerret
118x91
Signert nede t.h.: Else Hagen
Fargemetalltrykk i fire deler
Lysmål: 63x183 Hvert ark: 57x44
Alle fire ark signert nede t.h.: Nesch Alle fire ark påtegnet nede t.v.: II Tilstand
Fargemetalltrykk på tykt hvitt papir
Arket: 50x64,5 Motivet: 45x53,5 Lysmål: 47x55
Signert nede t.h.: Nesch
Arket: 50x65 Motivet: 44,5x58 Lysmål: 47x61
Signert nede t.h.: Nesch
Manganfarget glass med benhvite kanter
H: 5 cm. Diam.: 6,7 cm.
Grålig glass
H: 19 cm.
Klart glass
H: 22 cm.
Grålig glass
H: 15,5 cm.
Grålig glass
H: 24 cm.
Grålig glass
H: 22,5 cm. H med propp: 27 cm.
Grålig glass
H: 20 cm.
Klart glass
H: 10,7 cm. H med lokk: 21,5 cm.
Fargetresnitt med håndkolorering trykket på tynt japanpapir
Arket: 31x40 Motivet: 19,5x25 Lysmål: 20x25,5
Usignert
Fargetresnitt med håndkolorering trykket på tynt papir, trolig japanpapir
Arket: 19,7x19,5
Signert nede t.h.: N. Astrup Signert i platen nede t.v.: NA
Pensel, blyant og fargestift i flere farger på blågrått, tykt papir
Arket: 360x253 mm
Usignert
Tre, bemalt
H: 31,5 cm.
Tre, bemalt
H: 22 cm.
Tre, bemalt
H: 30,5 cm.
Tre, bemalt
H: 28 cm.
Bjerk, messing og jern
L: 110 cm.
Bjerk og jern
L: 109 cm.
Bjerk
L: 78 cm.
Tre og jern
L: 98 cm.
Stål og glass
H: 36 L: 46 D: 25
Usignert
Stål og gummi
H: 37 L: 45,5 D: 25
Usignert
Linoleumssnitt
Lysmål: 87x103
Signert og datert nede t.h.: Per Inge Bjørlo 1986.
Bronse og tre
H: 34 L: 36,5 D: 18
Stempelsignert på forsiden nede t.h.: EB
Olje på plate, mosaikkfliser
Diameter inklusive ramme: 125 cm
Stempelsignert nede t.h.: EB
Blandingsteknikk
Arket: 47x65
Signert og datert nede t.h.: Melgaard 97
Arket: 102x154 Mål innenfor rammen: 116x157
Signert og datert nede t.v.: Melgaard -97
Tre
L: 7 cm. D: 7 cm.
Valbjerk og sølv
L: 15 cm. D: 6,5 cm.
Tre og sølv
L: 7 cm. D: 5,5 cm.
Tre, bemalt
L: 20,5 cm.
Kuhorn
L: 23 cm.
Signert: Staale Grunesøn Datert: 1631
Kuhorn
L: 24 cm.
Signert: Ole Tostensøn Datert: 1690
Kuhorn, messing
L: 23 cm.
Signert: Angrim Salvesøn Datert: 1693
Kuhorn og tre
L: 20 cm.
Tre
L: 20,5 cm.
Tre
L: 17,5 cm.
Tre, bemalt
L: 22 cm.
Tre
L: 16 cm.
Olje på lerret
125x100
Signert og datert oppe t.v.: Karsten -24
Olje på lerret
89,5x116
Signert nede t.h.: Per Rom
Radering
Arket: 32x54,5-55,5 Motivet: 23x46,5 Lysmål: 24x47,5
Usignert
Blandingsteknikk på papir
Arket: 32x42
Signert og datert nede t.v.: Espolin Johnson 1949
Bjerk
L: 144 cm.
Eik, bonet
L: 150 cm. B: 14 cm.
Furu, bonet
L: 114 cm. B: 18 cm.
Furu, bonet
L: 110 cm. B: 20 cm.
Bjerk, bemalt
L: 80 cm.
Tre, bemalt
L: 65 cm.
Tre, bemalt
L: 67 cm.
Furu, bemalt
H: 21,5 cm.
Høybrent stengods
H: 138 cm
Signert og datert på siden oppe: Kj Nupen 94
Litografi
Arket: 160x120
Signert nede t.h.: K. Nupen
Litografi
Arket: 160x120
Signert nede t.h.: K. Nupen
Tinn
H: 6,5 cm. Diam.: 32 cm.
Mester: Hans Pedersen Smith, virksom før 1728.
Bergens bystempel med mesterens initialer HPSS og noe utydelig datering 1717 (1727?) på forsiden av fatet.
Tinn
H: 19 cm.
Mester: Niels Nyberg, virksom før 1773.
Bystempel: Bragernes.
Tinn
H: 24,5 cm.
Bystempel: Bergen.
Tinn
H: 33 cm.
Mester: Marcus Pedersen Brandt, virksom før 1776.
Tinn
H: 11,5 cm.
Bystempel: Bragernes.
Tinn
H: 27 cm.
Tinn og tre
H: 13 cm.
Mester: Conrad Reincke, virksom fra 1742, Trondheim.
Tinn og tre
H: 17 cm.
Mester: Hans Christian Byssing, virksom fra 1745. Bystempel: Bergen 1745. Englemerket.
Olje på lerret
56x100
Signert og datert nede t.v.: Aulie -35
Olje på lerret
55x81
Signert og datert nede t.h.: Reidar Aulie 28
Olje på lerret
29x52
Signert og datert nede t.h.: B.F. 1907.
Speil med treramme
H: 42 cm. B: 37 cm.
Tre, metall og bemalt
H: 48 cm.
Verket med messingskive.
Tre, bemalt
H: 61 cm.
Tre, bemalt
H: 48 cm.
Messing
H: 43 cm.