Kulturarv - Kunst og kunstgjenstander fra Kaare Berntsens samlinger.

Auksjon onsdag 18. mars 2020 kl 18:00

Strangersalen, Gamle Logen

Bokeske 1828 med salmebok 1834

Tre, bemalt
L: 20,5 cm.

Antagelig Gudbrandsdalen. Esken utformet som en bok med skyvelokk. Skåret med akantusranker foran og bak. Den ene siden illuderer ryggen på en bok, den andre siden illuderer to spenner som holder boken sammen. Bemalt i rødt og gult på blåsvart bunn. Forsiden med skyvelokk har eierinitialer skåret inn i et uspart rektangulært felt: "OGSG". Skåret inn datering "1828" på baksiden av lokket. En sprekk i nedre del reparert med metallstift. Gammel reparasjon. Salmeboken som ligger inni esken er datert: "Christiania 1834: "Psalmebog" innbundet i skinn med gullsnitt, skrevet med gotisk skrift.

Auksjonert onsdag 18. mars 2020 kl 18:00

Vurdering
NOK 12 000–15 000 USD 1 300–1 600 EUR 1 200–1 500

Tilslag NOK 31 000