Nettauksjon
Kunst på papir mm

Auksjon torsdag 11. juni 2020 kl 18:00

Nettauksjon

Visning i våre lokaler, Gamle Logen. 5. - 11. juni

Lorentzen, Christian August (1749-1828)
Utsikt over Drammen, sett fra Kobberviks-kleiva

Olje på lerret
30x40
Usignert

Påtegnet på messingplakett på rammen: "C. A. Lorentzen". Påtegnet på baksiden, på blindrammen: "C A Lorentzen".

PROVENIENS:

Generalkonsul Johan Hansen, Danmark. Avbildet side 23 i auksjonskatalogen over salget av hans samling, katalog del V, kat. nr. 108.

Auksjonert torsdag 11. juni 2020 kl 18:00

Vurdering
NOK 30 000–40 000 USD 3 200–4 200 EUR 2 800–3 800

LITTERATUR: Nkl.no.

Blomqvist.no.

Christian August Lorentzen malte for det meste landskaper og byprospekter. I 1792 besøkte han Norge og malte deretter en rekke landskaper herfra. Landskaper med en foss var spektakulært for en danske, og flere av hans landskapsbilder har dette motivet. Lorentzens landskaper og prospekter er av stor kulturhistorisk interesse.

En større versjon av dette motivet er i Statens Museum for Kunst i København (KMS 920).

Maleriene var forelegg for Georg Haas og Heinrich Grosch da de fikk stukket kobberstikk i 43 store kolorerte blad. Denne utsikten er blant dem Georg Haas fikk utført i kobberstikk i 1792 til 1796 med tittel: "La Vue de Drammen prise d'une endroit nommé Kobberviigs-Kleven".