Klassisk

Auksjon tirsdag 26. mai 2020 kl 18:45

Våre lokaler, Online-auksjon

Visning 9. - 26. mai.

Hverdager 10:00 - 18:00. Lørdag og søndag 12:00 - 16:00.

Thaulow, Frits (1847-1906)
Veronabroen

Olje på lerret
73x92
Signert nede t.v.: Frits Thaulow

Auksjonert tirsdag 26. mai 2020 kl 18:45

Vurdering
NOK 200 000–300 000 USD 19 400–29 100 EUR 17 900–26 900

Tilslag NOK 220 000

LITTERATUR: Vidar Poulsson: Frits Thaulow En internasjonal maler, Oslo 2006, se Broen i Verona, versjon av motivet fra 1899, s. 108.

Wikipedia.org.

Frits Thaulow besøkte Verona i 1894. Han har malt flere versjoner av Veronabroen, og har også laget en fargeradering av motivet. For å kunne skape en slående komposisjon av broen og det brusende vannet, har han beveget seg litt opp og ned langs bredden i de forskjellige versjonene. Frits Thaulow var en mester i å fremstille rennende vann, og i dette maleriet får vannet en dominerende plass i forgrunnen i bildet. Vannet i elven Adige, kommer fra isbreer i Alpene og har en sterk lysegrønn farge. Man kan spore typiske realistiske trekk i komposisjonen, hvor han for eksempel ser ned på motivet der elven renner mot oss under broens elegante buer. Man ser lite av himmelen. Det er noen lykter tent i bakgrunnen som gir inntrykk av begynnende aften, det gir et stemningsfullt preg til komposisjonen.

Broen heter egentlig «Ponte Pietra», Stein-broen, men har også blitt kalt «Pons Marmoreus», Marmor-broen. Den betraktes som en av de viktigste romerske monumentene i Verona, fullført rundt 100-80 f.Kr. Broen er bygget i både rød murstein og hvit marmor. Den ble reparert i middelalderen og etter siste krig da den ble sprengt i stykker. Bitene ble hentet opp fra elven og satt sammen igjen, så broen er nå en blanding av arkitektoniske stiler, men er allikevel blitt et symbol for Veronas lange historie.