Grev Wedels Klassiske

Auksjon tirsdag 22. mai 2001 kl 18:00

Thaulow, Frits (1847-1906)
Vår

Olje på lerret
81x65
Signert nede t.h.: Frits Thaulow.

Regning på maleriet fra et kjent kunsthandlerfirma: M. Knoedler & Co., 5th Avenue, New York, datert: February 15, 1906, medfølger. Kunsthandleren i dette firmaet samarbeidet med Thaulows kunsthandler i Paris, i firmaet Georges Petit & Cie.

Auksjonert tirsdag 22. mai 2001 kl 18:00

Vurdering
NOK 600 000–800 000

Tilslag NOK 680 000

Dette motivet er kjent fra en mindre variant av et maleri, antagelig fra 1901, og en av Thaulows fargeraderinger som er gitt tittelen Vår fra ca. 1903. Thaulow har ikke datert dette maleriet, men det er antagelig enten fra hans tid i Dieppe i 1894 til 1898, eller fra den belgiske byen Oudenaarde, Audenarde, hvor Thaulow oppholdt seg i 1901. Det kan være at bildet var bestemt for å være med på Salonen i Paris i 1901, men dette kan ikke i dag fastslås med sikkerhet. Maleriet ligger dog i størrelse og betydning nært opp til verker som var bestemt for Salongen.