Vårens Utvalgte

Auksjon torsdag 27. mai 2021 kl 18:00

Live auksjon, streamet fra Gamle Logen. Budgivning pr. telefon, online eller på forhånd.

Visning i våre lokaler 12.-27. mai

Jæger, Irma Salo (1928-)
Claritas 1989

Olje på lerret
163x200
Signert og datert nede t.h.: Irma Salo Jæger -89

UTSTILT:

Festspillutstillingen 1989: Bergens Kunstforening 25. mai-18. juni 1989 og Kunstnerforbundet, Oslo 26. aug.-11. sept. 1989, Galleri Heer, Oslo 5. okt.-22. okt. 1989 og Stavanger Kunstforening 5. nov.-26. nov. 1989, kat.nr. 5.

Auksjonert torsdag 27. mai 2021 kl 18:00

Vurdering
NOK 200 000 USD 24 100 EUR 19 600

Tilslag NOK 260 000

LITTERATUR: Erik Dæhlin: «Irma Salo Jæger», Oslo 2002.

«Hennes malerier fra 1980- og 1990-tallet fremstår som strengt konstruktive bilder i lysende, klare spektralfarger. Arbeidet med rom og arkitektur gjennom skulptur og utsmykningsarbeider slår tilbake i hennes senere maleri som nye erfaringer med form, farge og flate.» Erik Dæhlin, smussomslaget.

«Fargen er hele tiden så naturlig til stede overalt at vi ikke legger merke til den. Derfor er det viktig at noen passer på den, tar vare på den. Det er vel også malerens viktigste oppgave.» Irma Salo Jæger, Dæhlin, s. 80.