Høstens Utvalgte

Auksjon onsdag 24. november 2021 kl 18:00

Strangersalen, Gamle Logen

Visning del 1: 30. oktober - 7. november. Visning del 2: 13. november - 24. november.

Hansen, Frida (1855-1931)
Frosk og iris 1894

Ull på linrenning
L: 149, B: 91
Signert og datert oppe t.v.: FH 1894

Restaurert langs noen kanter av Kunstindustrimuseet.

PROVENIENS:

Skøyen Hovedgård.

Auksjonert onsdag 24. november 2021 kl 18:00

Vurdering

Tilslag NOK 90 000

LITTERATUR: Anniken Thue: Frida Hansen. En europeer i norsk tekstilkunst, Oslo 1986.

Frida Hansen. Art Nouveau i full blomst, utstillingskatalog Stavanger Kunstmuseum 2015.

Rent kunstnerisk ble 1894 et viktig år for Frida Hansen. Hun fikk privatbestillinger på tepper, noe som gjorde at hun endelig fikk anledning til å lage figurtepper i stor skala. Hun fikk ros for sine tepper, pressen viet dem stor oppmerksomhet, da de ble stilt ut i Stavanger, Bergen, Trondheim og Kristiania. Det het seg blant annet:

Det er virkelig Kunst - Maleri i Garn!

Den norske Husflidsforening, som forresten Frida Hansen var i konflikt med, ga henne dette året varm anerkjennelse "som banebryter både rent vevteknisk og også når det gjaldt bruken av plantefarger". Thue, s. 37 og 39.