Høstens Utvalgte

Auksjon onsdag 24. november 2021 kl 18:00

Strangersalen, Gamle Logen

Visning del 1: 30. oktober - 7. november. Visning del 2: 13. november - 24. november.

Katalog med tilslag

{lot.title}
1
Dahl, Johan Christian(1788-1857)Gård ved Feigum i Lusterfjorden 1851(1851)

Olje på lerret
28x46
Signert og datert nede t.h.: J Dahl 1851.

NOK 200 000–300 000
Tilslag NOK 300 000
{lot.title}
2
Frich, Joachim(1810-1858)Landskap med mennesker i robåt 1856(1856)

Olje på lerret
38x47,5
Signert og datert nede t.h.: Frich 1856

Tilslag NOK 84 000
{lot.title}
3
Tidemand, Adolph(1814-1876)Velgjørenhet 1852(1852)

Olje på mahogniplate
21,5x26,5
Signert og datert nede t.v.: Ad. Tidemand 1852.

NOK 300 000–400 000
Tilslag NOK 270 000
{lot.title}
4
Bergslien, Nils(1853-1928)Fint besøk 1880(1880)

Olje på lerret
60x50
Signert og datert nede t.h.: Nils Bergslien 1880.-

Tilslag NOK 92 000
{lot.title}
5
Gude, Hans Fredrik(1825-1903)Fra Christianiafjorden 1876(1876)

Olje på lerret
37x72
Signert og datert nede t.h.: HF Gude 1876

NOK 200 000–300 000
{lot.title}
6
Gude, Hans Fredrik(1825-1903)Ved Østersjøen 1886(1886)

Olje på lerret
26x40
Signert og datert nede t.h.: HF Gude 86

Tilslag NOK 50 000
{lot.title}
7
Nielsen, Amaldus Clarin(1838-1932)Aften i Gamle-Hellesund 1912(1912)

Olje på lerret
51x67
Signert nede t.v.: Amaldus Nielsen
Datert nede t.h.: 1912.

NOK 70 000–90 000
Tilslag NOK 110 000
{lot.title}
8
Müller, Morten(1828-1911)Skogslandskap med gående kone 1889(1889)

Olje på lerret
60x84
Signert og nye utydelig datert nede t.v.: Morten Müller. 188?

Tilslag NOK 30 000
{lot.title}
9
Askevold, Anders(1834-1900)Fjordlandskap med folkeliv, fra Sunnmøre 1894(1894)

Olje på lerret
56x90
Signert og datert nede t.v.: A: Askevold Ddf 1894.

NOK 70 000–90 000
Tilslag NOK 90 000
{lot.title}
10
Normann, Adelsteen(1848-1918)Fiskeværet Reine i Lofoten i midnattsol

Olje på lerret
132x224
Signert nede t.v.: A Normann

NOK 200 000–300 000
Tilslag NOK 240 000
{lot.title}
11
Skredsvig, Christian(1854-1924)Oktobermorgen ved Grez(Ca. 1883)

Olje på lerret
95x60
Signert nede t.v.: Christian Skredsvig.

NOK 200 000–300 000
Tilslag NOK 240 000
{lot.title}
12
Munthe, Ludvig(1841-1896)Vinterlandskap med folkeliv, aftenstemning 1873(1873)

Olje på lerret
37x58
Signert og datert nede t.v.: L. Munthe. 73

Tilslag NOK 20 000
{lot.title}
13
Collett, Frederik(1839-1914)Vinter, gammel mølle, fra Mesna(1897)

Olje på lerret
58x91
Signert nede t.h.: F Collett

Tilslag NOK 90 000
{lot.title}
14
Munthe, Gerhard(1849-1929)Fra Valler gård 1892(1892)

Olje på lerret
130x165
Signert og datert nede t.h.: Gerhard Munthe. 1892.

NOK 300 000
{lot.title}
15
Thaulow, Frits(1847-1906)Fransk elvelandskap(1894-98)

Olje på lerret
46x55
Signert nede t.h.: Frits Thaulow

NOK 200 000–300 000
Tilslag NOK 310 000
{lot.title}
16
Thaulow, Frits(1847-1906)Elvelandskap

Olje på plate
32x40
Signert nede t.v.: Frits Thaulow

Tilslag NOK 72 000
{lot.title}
17
Krohg, Christian(1852-1925)Utsikt fra et vindu med grener av en humleplante utenfor

Olje på lerret
36,5x30,5
Signert nede t.h.: C K

Tilslag NOK 66 000
{lot.title}
18
Munthe, Gerhard(1849-1929)Den onde stemor(1892/93)

Akvarell på papir
Arket: 56,5x78 Lysmål: 55,5x77
Signert nede t.h.: G Munthe

NOK 70 000–90 000
Tilslag NOK 70 000
{lot.title}
19
Sohlberg, Harald(1869-1935)Uværsstemning 1904(1904)

Olje på lerret
38x46
Signert og datert nede t.h.: Sohlberg 1904

NOK 3 000 000–5 000 000
Tilslag NOK 3 000 000
{lot.title}
20
Sohlberg, Harald(1869-1935)Vinternatt i Rondane 1917(1917)

Fargelitografi
Arket: 70,5x77 Motivet: 52,5x60
Signert og datert i platen nede t.h.: Sohlberg 1917
Signert med blyant nede t.h.: Sohlberg.

NOK 250 000–350 000
Tilslag NOK 360 000
{lot.title}
21
Karsten, Ludvig(1876-1926)Akt 1913(1913)

Olje på lerret
62x60
Signert og datert nede t.h.: Karsten -13

NOK 1 000 000
Tilslag NOK 900 000
{lot.title}
22
Karsten, Ludvig(1876-1926)Mor og barn 1916(1916)

Olje på lerret
31,5x42
Signert og datert oppe t.h.: Karsten -16

NOK 300 000–400 000
Tilslag NOK 980 000
{lot.title}
23
Lund, Henrik(1879-1935)Kveld i hagen(1907)

Olje på lerret
121x150
Usignert

NOK 200 000–300 000
Tilslag NOK 170 000
{lot.title}
24
Aulie, Reidar(1904-1977)Kveld i Paris(1928)

Olje på lerret
89x116
Signert oppe t.h.: Reidar Aulie

Tilslag NOK 420 000
{lot.title}
25
Aulie, Reidar(1904-1977)Maskinrom 1930(1930)

Olje på lerret
115x100
Signert og datert nede t.h.: Aulie 30

Tilslag NOK 130 000
{lot.title}
26
Aulie, Reidar(1904-1977)Morgentog (1953)

Olje på lerret
89x116
Signert nede t.v.: Aulie

Tilslag NOK 40 000
{lot.title}
27
Aulie, Reidar(1904-1977)Arbeidere

Olje på lerret
78x93
Signert nede t.h.: Aulie

Tilslag NOK 35 000
{lot.title}
28
Ekeland, Arne(1908-1994)Kvinne og mann

Olje på lerret
120x97
Signert nede t.v.: Arne Ekeland

Tilslag NOK 105 000
{lot.title}
29
Ekeland, Arne(1908-1994)Bleievask(1967)

Olje på lerret
100x100

NOK 70 000–90 000
Tilslag NOK 55 000
{lot.title}
30
Ekeland, Arne(1908-1994)Foreldre og barn

Olje på lerret
53x48
Signert nede t.h.: AE

{lot.title}
31
Riis, Bendik(1911-1988)Edvard Grieg

Gouache på papir
Lysmål: 98x67
Signert og påtegnet oppe på midten: malet av: Kunstmaleren Bendik Riis

Tilslag NOK 52 000
{lot.title}
32
Durban, Arne(1912-1993)Sittende akt

Bronse
H: 35 cm
Signert: Durban

Tilslag NOK 44 000
{lot.title}
33
Durban, Arne(1912-1993)Stående kvinneakt med hendene mot brystet

Bronse
H: 44 cm
Signert på plinten: Durban

Tilslag NOK 30 000
{lot.title}
34
Durban, Arne(1912-1993)Tulle med and

Bronse og marmor
H: 105 cm. Sokkel H: 54,5 cm. Total H: 159,5 cm.
Signert på plinten: Durban

NOK 120 000–150 000
Tilslag NOK 90 000
{lot.title}
35
Vigeland, Gustav(1869-1943)Sinnataggen

Bronse
H: 35 cm.
Signert på plinten: G Vigeland

NOK 1 500 000–2 000 000
Tilslag NOK 3 600 000
{lot.title}
36
Ung, Per(1933-2013)Eva(1980)

Bronse
H: 46 cm.
Signert på plinten: Per Ung

Tilslag NOK 60 000
{lot.title}
37
Waksvik, Skule(1927-2018)To pingviner

Bronse
H: 30 cm.
Signert på plinten: Skule W

Tilslag NOK 60 000
{lot.title}
38
Rian, Johs.(1891-1981)Blå akt 1953(1953)

Olje på lerret
81x60
Signert og datert nede t.v.: J Rian 53

NOK 400 000–600 000
Tilslag NOK 600 000
{lot.title}
39
Rian, Johs.(1891-1981)Blå akt, studie 1972(1972)

Olje på plate
40,5x33
Dobbeltsignert nede t.h. og t.v.: J Rian
Datert (oppfrisket?) nede t.v.: 1972

NOK 150 000–200 000
Tilslag NOK 120 000
{lot.title}
40
Rian, Johs.(1891-1981)Telefondamen 1953(1953)

Akvarell på papir
Arket: 21x29
Signert, påtegnet med tittel og datert nede t.v.: J Rian Telefondamen 1953

Tilslag NOK 40 000
{lot.title}
41
Rian, Johs.(1891-1981)Kontrapunkt 1976(1976)

Olje på lerret
101x81
Signert og datert nede t.v.: J Rian 76

NOK 150 000–200 000
Tilslag NOK 500 000
{lot.title}
42
Rian, Johs.(1891-1981)Tanja 1972(1972)

Olje på lerret
101x81
Signert og datert nede t.v.: J Rian 72

NOK 150 000–200 000
Tilslag NOK 150 000
{lot.title}
43
Hagen, Else(1914-2010)By-sne

Olje på lerret
100x100
Signert nede t.h.: Else Hagen

Tilslag NOK 130 000
{lot.title}
44
Gundersen, Gunnar S.(1921-1983)Komposisjon

Olje på plate
50x63
Signert nede t.v.: Gunnar S.G.

Tilslag NOK 51 000
{lot.title}
45
Weidemann, Jakob(1923-2001)Komposisjon 1964(1964)

Olje på lerret
50x71
Signert og datert nede t.v.: Weidemann 64.

Tilslag NOK 92 000
{lot.title}
46
Weidemann, Jakob(1923-2001)Markblomst 1980(1980)

Olje på lerret
70x70
Signert og datert nede t.h.: Weidemann 80

Tilslag NOK 220 000
{lot.title}
47
Sitter, Inger(1929-2015)Blå komposisjon

Olje på lerret
65x54
Signert oppe t.h.: Sitter

Tilslag NOK 46 000
{lot.title}
48
Sitter, Inger(1929-2015)Grå komposisjon

Olje på lerret
65x54
Signert nede t.h.: Sitter

Tilslag NOK 36 000
{lot.title}
49
Bergman, Anna-Eva(1909-1987)No 52-1966 Vidde(1966)

Tempera og metallfolie på papir
Arket: 49,5x64,3
Signert og datert nede t.h.: AEB 1966

NOK 200 000–300 000
Tilslag NOK 380 000
{lot.title}
50
Koren Bjertnæs, Sverre(1976-)Revir II

Olje på lerret
120x90
Signert nede t.h.: SB

Tilslag NOK 150 000
{lot.title}
51
Gude, Hans Fredrik(1825-1903)Fra Chiemsee 1867(1867)

Olje på lerret
37x67
Signert, stedsbestemt og datert nede t.v.: HFG. Chiemsee 1867

{lot.title}
52
Gude, Hans Fredrik(1825-1903)Fjordlandskap 1881(1881)

Olje på lerret
81x125
Signert og datert nede t.h.: HFGude 1881

NOK 400 000–600 000
{lot.title}
53
Eckersberg, Johan Fredrik(1822-1870)Fjellandskap med vann 1869(1869)

Olje på lerret
46x64
Signert og datert nede t.v.: J F Eckersberg 1869.

Tilslag NOK 36 000
{lot.title}
54
Bergslien, Knud(1827-1908)Garnbinder 1869(1869)

Olje på lerret
55x65
Signert og datert nede t.h.: K. Bergslien. Kjöbh. 1869

Tilslag NOK 100 000
{lot.title}
55
Thaulow, Frits(1847-1906)Seinen i januar 1893(1893)

Olje på lerret
40,5x77
Signert og datert nede t.v.: Frits Thaulow 93.

NOK 200 000
Tilslag NOK 200 000
{lot.title}
56
Thaulow, Frits(1847-1906)Landsbygate i måneskinn(1895)

Pastell
Lysmål: 44x53

NOK 200 000–300 000
{lot.title}
57
Krohg, Christian(1852-1925)Fiskergutt

Olje på lerret
60x55,5
Signert nede t.h.: C Krohg

Tilslag NOK 150 000
{lot.title}
58
Skredsvig, Christian(1854-1924)Rødungen, Hallingdalsfjellene(Ca. 1910)

Olje på lerret
128x160
Signert nede t.v.: Chr Skredsvig.

Tilslag NOK 70 000
{lot.title}
59
Kielland, Kitty(1843-1914)Sydenden av Tyin 1902(1902)

Olje på lerret
63x109
Signert og datert nede t.h.: Kitty L Kielland. 1902.

Tilslag NOK 210 000
{lot.title}
60
Kielland, Kitty(1843-1914)Strandbilde, fra Jæren

Olje på lerret
33x41,5
Signert nede t.v.: K- LK

Tilslag NOK 82 000
{lot.title}
61
Müller, Morten(1828-1911)Kystlandskap med folkeliv

Olje på lerret
80x120
Signert nede t.h.: Morten Müller.

NOK 30 000–50 000
Tilslag NOK 52 000
{lot.title}
62
Haaland, Lauritz(1855-1938)Fra en uthavn, Hvidingsø 1936(1936)

Olje på lerret
70x130
Signert nede t.h.: Lauritz Haaland

{lot.title}
63
Ender, Axel(1853-1920)Veiviser

Olje på lerret
49x73
Signert nede t.h.: Axel Ender.

Tilslag NOK 130 000
{lot.title}
64
Kittelsen, Theodor(1857-1914)Dompap(1909)

Blandingsteknikk på papir
Arket: 28,2x21,4
Signert nede t.v.: Th. Kittelsen.

NOK 250 000
Tilslag NOK 250 000
{lot.title}
65
Hansen, Frida(1855-1931)Frosk og iris 1894(1894)

Ull på linrenning
L: 149, B: 91
Signert og datert oppe t.v.: FH 1894

Tilslag NOK 90 000
{lot.title}
66
Astrup, Nikolai(1880-1928)Befringstøylene(1920)

Tresnitt med håndkolorering på tykt papir
Arket=motivet: 45,2x69,2
Signert i platen nede t.h.: N. Astrup

Tilslag NOK 75 000
{lot.title}
67
Astrup, Nikolai(1880-1928)Hjem fra arbeid

Fargetresnitt med håndkolorering på tynt papir
15,2x22,1
Signert nede t.v.: N. Astrup

NOK 200 000–300 000
Tilslag NOK 200 000
{lot.title}
68
Karsten, Ludvig(1876-1926)Mor og barn 1917(1917)

Olje på lerret
42x56
Signert og datert oppe t.v.: Karsten - 17

NOK 400 000
Tilslag NOK 400 000
{lot.title}
69
Karsten, Ludvig(1876-1926)Dagmar Karsten 1906

Olje på lerret
145x64
Signert og datert oppe t.v.: Karsten -06

NOK 400 000
Tilslag NOK 400 000
{lot.title}
70
Heramb, Thore(1916-2014)Opstilling med grønnsaker 1947(1947)

Olje på lerret
110x130
Signert og datert nede t.h.: Th. Heramb 47

Tilslag NOK 95 000
{lot.title}
71
Storstein, Aage(1900-1983)Sigarettrøyker 1948(1948)

Olje på plate
55x46
Signert og datert nede t.h.: Storstein -48

Tilslag NOK 105 000
{lot.title}
72
Weidemann, Jakob(1923-2001)Tyrefekting

Olje på plate
55x46
Signert nede t.v.: Weidemann

NOK 70 000–90 000
Tilslag NOK 170 000
{lot.title}
73
Weidemann, Jakob(1923-2001)Gammel blomst 1998(1998)

Olje på lerret
60,5x50
Signert, datert og påtegnet med tittel av kunstneren på baksiden av lerretet: Weidemann 98 Gammel Blomst

Tilslag NOK 72 000
{lot.title}
74
Rian, Johs.(1891-1981)Komposisjon 1981(1981)

Olje på lerret, oppklebet på plate
33x41
Signert og datert nede t.v.: J Rian 81

Tilslag NOK 75 000
{lot.title}
75
Rian, Johs.(1891-1981)Gutt på kjøkken

Olje på lerret
68x57
Signert nede t.v.: J Rian

NOK 400 000
Tilslag NOK 420 000
{lot.title}
76
Storm, Per Palle(1910-1994)Stående akt med klede over hodet

Bronse
H: 29 cm
Signert på plinten: PPS

Tilslag NOK 76 000
{lot.title}
77
Grimdalen, Anne(1899-1961)Stående kvinneakt

Bronse
H: 87 cm
Signert på plinten: Anne Grimdalen

{lot.title}
78
Debré, Olivier(1920-1999)Geiranger brun 1971(1971)

Olje på lerret
100x100
Signert, datert og påtegnet med tittel på baksiden av lerretet: O. Debré Geiranger brun -71

NOK 150 000–170 000
Tilslag NOK 170 000
{lot.title}
79
Sitter, Inger(1929-2015)Blått rom 1972-73(1972-73)

Olje på lerret
92x73
Signert oppe t.v.: Sitter

Tilslag NOK 125 000
{lot.title}
80
Bleken, Håkon(1929-)Hund som roter i avfall 1978(1978)

Olje på lerret
85x120
Signert og datert nede t.h.: Håkon Bleken 78

{lot.title}
81
Bleken, Håkon(1929-)Liv og død 2011(2011)

Olje på lerret
173x120
Signert og datert nede t.h.: Håkon Bleken -2011

Tilslag NOK 115 000
{lot.title}
82
Gullvåg, Håkon(1959-)Uten tittel I 1981(1981)

Olje på lerret
50x87
Signert og datert nede t.v.: Gullvåg -81

{lot.title}
83
Gullvåg, Håkon(1959-)Komposisjon 1997-99(1997-99)

Olje på lerret
70x60
Signert nede t.v.: Gullvåg

Tilslag NOK 54 000
{lot.title}
84
Wold, Roar(1926-2001)Komposisjon 1976/77(1976/77)

Olje på lerret
126x88
Signert og datert på baksiden av lerretet: Roar Wold 1976/77

Tilslag NOK 85 000
{lot.title}
85
Ransve, Bjørn(1944-)Komposisjon 1992(1992)

Olje på lerret
125x125
Signert og datert på baksiden av lerretet: Bjørn Ransve 1992

NOK 100 000–120 000
Tilslag NOK 130 000
{lot.title}
86
Barclay, Per(1955-)Dag, natt-Dag 1998 -Selges sammen med kat.nr. 87(1998)

Fotografi
59x50
Usignert
15 eks.

Tilslag NOK 35 000
{lot.title}
87
Barclay, Per(1955-)Dag, natt-Dag 1998 -Selges sammen med kat.nr. 86(1998)

Fotografi
59x50
Usignert
15 eks.

Tilslag NOK 35 000
{lot.title}
88
Sandberg, Tom(1953-2014)Uten tittel (Akt)

Fotografi
Lysmål: 83x112,5 Motivet: 59x90
Signert på baksiden av arket

Tilslag NOK 56 000
{lot.title}
89
Sandberg, Tom(1953-2014)Uten tittel 2008(2008)

Fotografi
Lysmål: 92x129,5 Motivet: 76x114
Signert på baksiden av arket
Signert og datert på baksiden av innrammingen: Tom Sandberg 2008

{lot.title}
90
McAlinden, Mikkel(1963-)Sluttspill(1999)

C-print
110x234

NOK 70 000–90 000
Tilslag NOK 94 000
{lot.title}
91
Placht, Henrik(1973-)Fortified 2021(2021)

Akryl på lerret
150x110
Signert, datert og påtegnet med tittel på baksiden av lerretet: Henrik Placht 2021

Selges til inntekt for Villa SULT.
Kun 5% omkostninger på tilslaget (Kunstavgift).

NOK 70 000–90 000
Tilslag NOK 115 000
{lot.title}
92
Moe, Marius(1972-)Avoine en aôut

Olje på lerret
39x51
Signert nede t.v.: M Moe

Tilslag NOK 20 000

Motta nyheter, oppdateringer og invitasjoner på epost

Meld deg på