Litografi
Motivet: 52,5x60
Signert og datert i platen nede t.h.: Sohlberg 1917
Påtegnet på lapp på baksiden av innrammingen: "Til Niels ... Kaas fra Lilli Sohlberg".
Proveniens:
Lilli Sohlberg
Vurdering
NOK 300 000–400 000
Litografi
Motivet: 52,5x60
Signert og datert i platen nede t.h.: Sohlberg 1917
Påtegnet på lapp på baksiden av innrammingen: "Til Niels ... Kaas fra Lilli Sohlberg".
Lilli Sohlberg
Vurdering
NOK 300 000–400 000
Dette bildet på de norske fjell er blitt et ikon for nordmenn. Det er noe som slår en som umiddelbart igjenkjennbart, slike fjell kan man finne overalt i Norge, men Harald Sohlberg appellerer til våre følelser med det stemningsfulle preg han har maktet å gi motivet. Harald Sohlberg er en av våre berømte ny-romantikere. Bilder fra de lyse sommernetter, eller som her, fra en månelys vinternatt, er motiver som ny-romantikerne gjerne foretrakk. Harald Sohlberg hadde lenge tenkt å bruke de norske fjell som motiv for å kunne gi et kraftfullt uttrykk for menneskenes forhold til naturen på typisk ny-romantisk vis. I påsken 1899 fant han motivet da han var i Rondane. I mange år arbeidet Sohlberg for å forenkle og foredle motivet slik at det ville få den sublime uttrykkskraft han søkte. I 1914 ble den største versjonen av maleriet fullført. Det befinner seg i Nasjonalmuseet, Nasjonalgalleriet. Det ble gitt i gave fra J. B. Stang til galleriet i 1918.
Det tok tre år før litografiet forelå fra Sohlberg begynte arbeidet med å overføre motivet som han hadde utført i stort format i olje til litografisk sten.
I mai 1917 presenteres litografiet i Oslo-pressen, og utgivelsen var tenkt å komme umiddelbart. Trykkeren ødela imidlertid en plate, og hele det første opplaget måtte kasseres. Sommeren brukte Sohlberg til å tegne opp en ny plate og høsten 1917 forelå ”Vinternatt i fjellene” som litografi, trykt hos A. Wørner. S. 51.
LITTERATUR: Øivind Storm Bjerke: ”Grafikk”, utstillingskatalog Harald Sohlberg Maleri og grafikk Galleri K 1986.