Jubileumsauksjonen

Auksjon torsdag 21. november 2002 kl 19:00

Erichsen, Thorvald (1868-1939)
Fra Holmsbu 1931

Olje på lerret
73x92
Signert og datert nede t.v.: Thorvald Erichsen 31.

Auksjonert torsdag 21. november 2002 kl 19:00

Vurdering
NOK 300 000–350 000

Tilslag NOK 270 000

Thorvald Erichsen var en nær venn av Henrik Sørensen som holdt et åpent og gjestfritt hus om sommeren i Holmsbu i 1930-årene. Her var Thorvald Erichsen ofte på besøk. En annen av Thorvald Erichsens venner, Oluf Wold-Torne, hadde også hus her, og det var rene kunstnerkolonien om sommeren på Holmsbu. Landskapsmaleriet sto i fokus og Hurumlandet ble gjort til gjenstand for kunstnernes interesse og engasjement. Her kunne Thorvald Erichsen, som i dette bildet, dyrke lys- og farge-intensiteten i et landskapsmotiv.