Auksjon tirsdag 16. desember 2003 kl 18:00
Wold-Torne, Oluf(1867-1919)
Dekorative fantasifigurer

Akvarell, lysmål
60x46 og 62x48
6 stk. signert: O Wold-Torne

7 stk. selges samlet. 2 stk. signert, datert og påtegnet med tittel på baksiden: Gutten og hesten "Ornamentik" 1910, En havfrue ser ned i en lilje 1907. 1 stk. signert og datert 1904 på baksiden.

Vurdering
NOK 30 000–50 000

Tilslag NOK 25 000

LITTERATUR: Reidar Revold: Norges billedkunst, Oslo 1953, bind 2.

Interessen for ornamental dekor lå i tiden, ute i Europa var det stor interesse for et nasjonalt dekorativt maleri. Oluf Wold-Torne hadde også et forbilde i Gerhard Munthes dekorative arbeider. Den konkrete foranledning til at Wold-Torne gikk inn for et stilisert dekorativt formuttrykk, var antagelig at han i 1897 fikk i oppdrag å tegne nye pengesedler. Under dette arbeidet fikk han større og større interesse for den ornamentale utsmykning av flaten, og omkring 1900 ble hans første løsrevne ornamentalt-dekorative arbeider til. Med stor fantasi og oppfinnsomhet laget han fra da av til sin død utallige slike ting, til fritt bruk, til vevning, bokutstyr, møbler, glassmaleri, fajanse, porselen, sølv, veggdekorasjoner. Wold-Torne søker å skape …en enhet av ornamentikk og figurer. Hans ornamentikk bygger stort sett på norsk bonderokokko, men er ellers inspirert av kunst fra nær sagt alle tider og alle land. Han kopierte utrettelig i museer og biblioteker under sine utenlandsreiser, og studerte omhyggelig plansjeverker han kom over. S. 22.