Auksjon tirsdag 29. november 2005 kl 19:00
Foss, Lillebet(1930-2017)
Yak-okse 1984

Bronse
H: 19 cm.
Signert og datert: LF -84

Nummerert: 2/8. Variant i patinert bronse i Stortingets Kunstsamling.

Vurdering

Auksjonert tirsdag 29. november 2005 kl 19:00

Tilslag NOK 4 000 med forbehold

LITTERATUR: Svein Aamold: Stortinget og Kunsten, Oslo 2000, variant avbildet s. 183.

Det er helheten, dyrets vesen om man vil, som står i sentrum, (for Lillebet Foss' dyreskulpturer) slik Yak-oksen (ill. s. 183) gir uttrykk for en nærmest monumental ro og tyngde, men der kjempekrefter også kan hentes fram. Form og volum framtrer følgelig overraskende summarisk i behandlingen. Bare noen få detaljer som dyrets hode og særegne profil tjener som karakteristikker, mens beina og kroppen er utformet som et volum, ubevegelig og solid som en mur, der myke kurver og ørsmå variasjoner i bronsens grønne patina gir uttrykk for liv. S. 182.