Grev Wedels Moderne og Klassiske, del 1

Auksjon tirsdag 30. mai 2006 kl 18:00

Gamle Logen Store Sal

Wold-Torne, Oluf (1867-1919)
Kveld 1894

Olje på lerret
44x57
Signert og datert nede t.h.: O W-Thorne. 1894

Påtegnet med tittel på utstillingslapp på baksiden, på blindrammen.

UTSTILT:

Kunstnernes Hus, Oslo 1932, kat.nr. 34.

Auksjonert tirsdag 30. mai 2006 kl 18:00

Vurdering

Tilslag NOK 35 000

Wold-Tornes kunst i 1890-årene veksler mellom stemningspreget naturalisme, nyromantikk og symbolsyntetisme. …De nye stilretninger ble utprøvd i løpet av den berømmelige Vågå-sommeren 1894 da Wold-Torne oppholdt seg i den tradisjonsrike bygden sammen med Thorvald Erichsen, Alfred Hauge, Lars Jorde, Kristen Holbø, Halfdan Egedius, Kris Laache, Alice Phil, Lalla Hvalstad og Johanne Bugge. Wold-Torne laget en rekke dunkle stemnings- og symbolmettede skisser og utkast. Nk.