Jubileumsauksjonen 1814-2014, del I

Auksjon onsdag 4. juni 2014 kl 20:30

Våre lokaler, Gamel logen

Rian, Johs. (1891-1981)
Hotel Negresco 1962

Olje på lerret
87x70
Signert og datert nede t.v.: J Rian -62

UTSTILT:

Museet for Samtidskunst, Oslo 2001, avbildet side 71.

Auksjonert onsdag 4. juni 2014 kl 20:30

Vurdering
NOK 200 000

Tilslag NOK 150 000

LITTERATUR: Vibeke Hurum: Johs. Rian Tema med variasjoner, Johs. Rian, utstillingskatalog Museet for Samtidskunst, Oslo 2001, avbildet s. 71.

Man kan si at Rian bestemte tidspunktet for sin modernistiske debut med omtanke, fordi denne kunsten nå var i ferd med å bli akseptert. Man kan også si at det ble slik fordi miljøet rundt Galleri Haaken innbød til nyskaping. Rians forklaring var imidlertid en annen: Etter en lang og uproduktiv periode etter hans kones død i 1960 ”var det som om noen hvisket meg i øret, jeg tror det var Satan: Du må ikke gå slik, du må male, det er det eneste som teller. Da bestemte jeg meg. Jeg ville kaste meg ut i det, blåse i kritikk og alt. Det var som om jeg fikk mot til å realisere mitt program, det jeg hadde drømt om lenge, men ikke våget helt.” Og Rians ”program” var, slik han forklarte det, å la fargene slippe løs fra gjenstandene slik at de kunne få leve i frihet. Innenfor det nonfigurative billedspråket fikk Rians fargefølelse et nytt og langt friere spillerom, og gjennom en ny måte å organisere billedflaten på fant bildene sitt uttrykk. S. 66.

Etter dette hadde Johs. Rian blant annet store separatutstillinger i Galleri Haaken i 1961 og i 1962.