Katalog
25 år Jubileumsauksjonen Grev Wedels Moderne og Klassiske

Auksjon mandag 4. desember 2017 kl 18:00

Visning 27. november - 4. desember

Hverdager 10:00 - 18:00. Lørdag og søndag 12:00 - 16:00.

Balke, Peder (1804-1887)
Skipbrudd, Nordkapp

Olje på plate
9,7x12
Signert nede t.v.: Balke

UTSTILT:

Kunstnernes Hus, 150-års jubileumsutstilling for kunstnerens fødsel, Oslo 1954, kat.nr. 6 med tittel: "Skipbrudd, Nordkapp".

PROVENIENS:

Frkn. Dagrun og Thora Balke, oppført som eiere i utstillingskatalogen av 1954, og lapp klistret på baksiden av platen: "Ex libris: D. og T. Balke", påført på lappen med penn: "Skogv. 45, Jar".

Kommer for salg mandag 4. desember 2017 kl 18:00

Vurdering
NOK 150 000–200 000 USD 18 500–24 600 EUR 15 900–21 200

Gi forhåndsbud

Sommeren 1832 foretok Peder Balke en betydningsfull reise til Nord-Norge. Igjen og igjen kom han til å male motiver fra denne reisen og Nordkapp har han malt flerfoldige ganger, ofte i dette lille formatet. Han har måttet konsentrere seg om det vesentlige i et så lite bilde, og naturvisjonen gis en ekstra fortettet form. Den dramatiske kontrasten mellom lys og skygge, og det dramatiske motivet med et skipsforlis hvor det står om liv eller død, gir bildet dets romantiske preg.