Auksjon mandag 30. november 2015 kl 19:00

Våre lokaler, Gamle Logen

Ulving, Even (1863-1952)
Interiør

Olje på lerret
76x100
Signert nede t.v.: E. Ulving.

Påtegnet med tittel på blindrammen, på baksiden to steder.

Auksjonert mandag 30. november 2015 kl 19:00

Vurdering

Tilslag NOK 25 000

LITTERATUR: Øivind Storm Bjerke: ”Ulving, Even”, Norsk kunstnerleksikon, bind 4, Oslo 1986, s. 327-328.

Øivind Storm Bjerke: Even Ulving. Fra Helgeland til Åsgårdstrand, Oslo 1997.

Interiører utgjør en stor del av Ulvings produksjon, og i denne kategorien faller også mange av hans fremste verk. 1997, s. 19.

I dette sjarmerende bildet fra et uthus benytter Ulving de grønne og grå fargene som er så typisk for ham, men fargeaksenter utgjør pikens drakt i blått og rødt, der hun sitter og skreller poteter i lyset fra den åpne døren. Kunstneren har også med dette grepet gitt betrakteren et utblikk over et deilig sommerlandskap og her er det også fargeaksenter med fargene iblandet mye hvitt, som gir inntrykk av en varm dag.