Fokus 1900

Auksjon mandag 21. november 2016 kl 18:00

Rose, Knut (1936-2002)
Veltet vogn

Olje på lerret
132x160
Signert nede t.v.: KR Signert på den veltede vognen, og dermed opp ned, oppe t.v.: Knut Rose

Påtegnet med tittel på baksiden, på blindrammen.

Auksjonert mandag 21. november 2016 kl 18:00

Vurdering

LITTERATUR: Erik Dæhlin: Norsk samtidskunst. Billedkunst-Skulptur-Materialkunst, Oslo 1990.

Om bildene sine har Knut Rose blant annet uttalt:

De er lagt fram for tolkning. De behøver ikke nødvendigvis være ligninger som skal gå opp. Så lite et menneske kjenner seg selv er det også usikkert på sitt eget uttrykk. Mine bilder kan tolkes metafysisk, de omhandler en gåtefull tilværelse der det vesentligste ligger utenfor vår fatteevne. De kan oppfattes som en påvisning av at all vår virksomhet er absurd uten mening og mål. Eller de kan tolkes som en desillusjonert beskrivelse av menneskenes manglende evne til å forandre sine kår. S. 152.