Auksjon mandag 28. november 2016 kl 18:00

Thaulow, Frits (1847-1906)
Vinter ved Akerselven

Olje på lerret
50x61
Signert nede t.v.: Frits Thaulow

Se Einar Østvedt: Frits Thaulow Mannen og verket, Oslo 1951, Fabrikker ved Akerselven, avbildet s. 77. Det er antagelig samme maleri. På s. 209 står det at det er malt 1889. Senere, etter 1897 ifølge Poulsson, det var da han begynte å male fra Akerselven.

PROVENIENS:

Alfred Waldemar Garmann Larsen (1863-1950), Tulla Larsens bror.

Auksjonert mandag 28. november 2016 kl 18:00

Vurdering
NOK 250 000–350 000

Tilslag NOK 420 000

LITTERATUR: Vidar Poulsson: Nkl.no.

Frits Thaulow var en mester i å fremstille vann i sine malerier, og han kombinerte det gjerne med enkle hus eller fabrikks-bygninger ved elvebredden, som gir bildene et realistisk preg.