Munch-Auksjonen 2016

Auksjon mandag 12. desember 2016 kl 14:00

Hotel Continental

Munch, Edvard (1863-1944)
Selvportrett med hatt I

Litografi trykket i svart på middels tynt gulhvitt papir
Arket: 484x400 mm Motivet: 200x185 mm
Signert med blyant nede t.h.: Edv. Munch

1927
Woll 681.

Auksjonert mandag 12. desember 2016 kl 14:00

Vurdering
NOK 100 000 USD 12 000 EUR 11 000

Tilslag NOK 110 000

LITTERATUR: Magne Bruteig: Munch – Tegneren, Oslo 2004.

I dette Selvportrettet er Edvard Munch 63 år gammel. Han synes å portrettere seg selv som en eldre mann, slank, fremdeles vakker, men gretten. Benstrukturen under huden i ansiktet hans er synlig. Det er som om hodeskallen hans skinner gjennom, fremstillingen blir som et «memento mori». Det er et litografi som føyer seg inn under en av Bruteigs karakteristikker for Munchs selvportretter:

Oftest skildrer han sin ensomhet, sårbarhet, sin angst. S. 121.