Olje på lerret
60x73
Signert og datert nede t.h.: Kai Fjell 67
Påtegnet på lapp på baksiden, på blindrammen: "Kai Fjell nr. I Der Traum." (Tysk for: Drømmen).
Vurdering
NOK 150 000–200 000USD 17 400–23 300EUR 16 000–21 300
Olje på lerret
60x73
Vurdering
LITTERATUR: Erik Egeland: Kai Fjell, Oslo 1990.
Ikke så rent sjelden lar Kai Fjell i sine malerier og sin grafikk en kvinne holde blomster i hendene. Som oftest er det et barn kvinnen holder i sin favn i hans malerier, hvis han lar kvinnen ha noe i hendene, men ofte altså, blomster.
I ett av hans mest kjente med et slikt motiv, hvor en kvinne holder blomster i sin favn, "Den sunkne by" fra 1954, skriver Erik Egeland spesifikt om blomstermotivet i bildet: Men monumentalt står en Flora i bildet med favnen full av blomster - vårens og de udødelige vekstkrefters gudinne. S. 85.
I dette maleriet hvor en ung kvinne holder blomster i hendene, kan det kanskje usøkt tolkes dithen at hun drømmer om et voksenliv med barn og familie.