Fokus 1900

Auksjon tirsdag 30. mai 2017 kl 18:00

Carlsen, Bjørn (1945-)
Den gåtefulle

Olje på lerret og på treplate
88x79
Signert oppe t.v.: Bjørn Carlsen.

Rammen er antagelig malt av kunstneren, og synes å inngå som en integrert del av kunstverket.

Auksjonert tirsdag 30. mai 2017 kl 18:00

Vurdering
NOK 70 000–90 000 USD 8 100–10 500 EUR 7 500–9 600

Tilslag NOK 70 000

LITTERATUR: Norsk kunstnerleksikon, nkl.

Carlsens formspråk er ekspresjonistisk. Han har tilknytningspunkter til tysk ekspresjonisme, og særlig til den nyere retning innen ekspresjonistisk malerkunst representert ved Francis Bacon. Carlsen har en kraftig og kontrastrik koloritt og lar sterke følelsesmessige krefter spille ut gjennom farven. Formen er abstrahert naturalisme. Han velger ofte motiver som beskriver menneskers isolerthet og ensomhet i dagens samfunn. Maleriene kan virke disharmoniske, men sett under ett, er dette en naturlig konsekvens av hans stil, motivkrets og kunstneriske engasjement.