Auksjon torsdag 8. juni 2017 kl 18:00
Thaulow, Frits(1847-1906)
Fransk landsby med folkeliv

Olje på lerret
61x73
Signert nede t.v.: Frits Thaulow-

Vurdering
NOK 250 000–350 000USD 29 800–41 700EUR 26 600–37 300

Auksjonert torsdag 8. juni 2017 kl 18:00

Tilslag NOK 180 000

LITTERATUR: Vidar Poulsson: "Thaulow, Johan Fredrik (Frits)", Norsk kunstnerleksikon, Nkl.

Etter en felles utstilling med Werenskiold i Stockholm i 1892, flyttet Thaulow med sin familie til Frankrike. I tiden 1892–94 var han mest knyttet til Montreuil-sur-Mer og småbyene i omegnen.

Han var bosatt i Dieppe 1894–98, men foretok mange studiereiser andre steder i Nord-Frankrike, for eksempel i Amiens i tidsrommet 1895–97, med malerutflukter til landsbyene Arques la Bataille og St. Martin Église. Han var så bosatt i Paris til sin død, men hele tiden var han på studiereiser, her er bare noen av de reisene han gjorde i Nord-Frankrike nevnt i og med at dette maleriet antagelig er fra disse traktene. Han reiste til Picquigny i 1899, han var i Ambleteuse (Pas-de-Calais) i 1900, han var i Quimperlé (Bretagne) i 1901, i Dompierre-sur-Authie en Somme i mai og Petit Fort Philippe, Gravelines en del av sommeren 1902. Thaulow har også oppholdt seg i Bergues og Dunkerque. Dette er bare noen av hans reiser og studieturer nevnt, Thaulow reiste alltid veldig mye på jakt etter nye motiver.

I det naturskjønne Nord-Frankrike fant han mange av sine motiver blant lokalbefolkningen i de små, idylliske landsbyene.