25 år Jubileumsauksjonen Fokus 1900

Auksjon torsdag 23. november 2017 kl 18:00

Visning 15. - 23. november

Hverdager 10:00 - 18:00. Lørdag og søndag 12:00 - 16:00.

Gundersen, Gunnar S. (1921-1983)
Bevegelse i rom

Olje på lerret
140x180
Signert nede t.v.: Gunnar S.

Påtegnet med tittel på lapp på baksiden, på blindrammen.

UTSTILT:

Henie Onstad kunstsenter 8. juni-1. oktober 2006, Lillehammer Kunstmuseum 8. november 2006-4. februar 2007 og Rogaland Kunstmuseum 18. februar-13. mai 2007, Bevegelser i rom Gunnar S. Gundersen 1920-1983, kat. nr. ?

PROVENIENS:

IBM (International Business Machines).

Auksjonert torsdag 23. november 2017 kl 18:00

Vurdering
NOK 1 000 000–1 500 000 USD 122 300–183 500 EUR 105 600–158 300

LITTERATUR: Jahn Otto Johansen: Gunnar S. Gundersen, Oslo 1982.

Gunnar S. Gundersen hadde en stor utstilling i Galleri Haaken i 1973. I forbindelse med denne ustillingen uttalte Arnstein Arneberg seg blant annet om farten i bildene:

"Rart er det at fart stadig fornemmes i disse rene maleriene hvor klarhet, orden og ro synes å være gjennomgangstemaet. I enkelte arbeider kniver spisse fargestråler inn og ut av lerretene og synes frosset fast i det øyeblikk hvor de innbyrdes danner de mest spennende forhold til hverandre, alltid kjølig beregnet med sikte på helheten. ..." S. 48.