Auksjon torsdag 23. november 2017 kl 18:00
Kavli, Arne(1878-1970)
Damer med solhatt

Olje på lerret
70x81
Signert nede t.h.: A-Kavli

Kunstnernes Hus, retrospektiv utstilling, Oslo 26.03.-18.04.1938, kat.nr. 131 med tittel: "Damer med solhatt", oppført under året 1936.

Vurdering
NOK 80 000–100 000USD 9 800–12 200EUR 8 400–10 600

Auksjonert torsdag 23. november 2017 kl 18:00

Tilslag NOK 80 000

LITTERATUR: Nils Messel: «Arne Kavli», Nkl.

Fra begynnelsen av 1930-årene og fram til sin død hentet K. sine motiver nesten utelukkende fra Sørlandet. Det var, ifølge ham selv, ikke naturen i seg selv som virket fascinerende, men lyset på Sørlandet var det derimot noe helt spesielt ved. Derfor kunne han male de samme motivene om og om igjen. Han holdt seg til sitt eget sommerhus på Rønnes utenfor Grimstad, og gikk knapt utenfor den hvitmalte hageporten. Motivene fra dette paradis var preget av fortrolighet og nærhet. Hit kom venner på besøk, benket seg rundt hagebordet eller dovnet seg i fluktstoler.