Auksjon mandag 4. desember 2017 kl 18:00
Heyerdahl, Hans(1857-1913)
Fra Åsgårdstrand

Olje på mahogniplate
21x15,5
Signert nede t.h.: Heyerdahl

Vurdering
NOK 100 000–150 000USD 12 300–18 500EUR 10 600–15 900

Auksjonert mandag 4. desember 2017 kl 18:00

LITTERATUR: Trond Aslaksby: "Hans Heyerdahl", Nkl.

Etter en studiereise til München, muligens også Paris, våren 1885, ble sommeren innledet med det første av de årvisse Åsgårdstrand-opphold. I løpet av få måneder malte H. nå en serie bilder som ble begeistret mottatt av et samlet publikum. De viste ham som moden kunstner, med full kontroll over virkemidlene. Her kombinerte han den naturalistiske oppfatning med en dekorativ holdning uttrykt gjennom komposisjonen, de fyldige, velklingende fargene og den myke penselføringen.