Auksjon mandag 4. desember 2017 kl 18:00
Heyerdahl, Hans(1857-1913)
Adam og Eva Utdrivelsen fra Paradis

Pastell på lerret
100x73
Signert nede t.v.: Heyerdahl

Leif Osvolds katalog over Hans Heyerdahls malerier, kat.nr. 269 (pastell), utstilt Høstutstillingen 1896 (eller kat.nr. 312, fra 1902)? Ingen mål på disse to bildene hos Osvold.

Vurdering
NOK 100 000–150 000USD 12 300–18 500EUR 10 600–15 900

Auksjonert mandag 4. desember 2017 kl 18:00

Tilslag NOK 100 000

LITTERATUR: Trond Aslaksby: Hans Heyerdahl utstillingskatalog Blaafarveværket 1981.

I katalogen skriver Trond Aslaksby om det store maleriet av dette motivet av Hans Heyerdahl fra 1877, "Adam og Eva Utdrevne av Paradis", olje på lerret 252x183, som befinner seg i Nasjonalmuseet for kunst, arkitektur og design, Nasjonalgalleriet.

Maleriet viser at han hentet noe av sin inspirasjon fra den italienske renessanse. I komposisjonen, fra maleren Masaccio, i realismen og det trossige uttrykk, fra Donatello og Michelangelo.
Trossen lå dessuten i tiden: en kritisk holdning til vedtatte sannheter, opprør mot autoriteter, individualisme og elitedyrkelse, - "the self-made man" som i kraft av sitt talent slo seg frem til seier.
Det var mange slike Adamer ute og gikk i slutten av forrige århundre, - Heyerdahl var en av dem.

Komposisjonen ble gjentatt i en litt mindre versjon på 80-tallet, men kjennes også i en senere, frodigere utgave, foruten i en liten nostalgisk variant. S. 40.

Antagelig er varianten fra 1880-tallet denne vi har med.