Auksjon mandag 11. desember 2017 kl 18:00
Pernille Kirkeby Stående liten norsk pike I

Litografi trykket i svart på middels tykt gulhvitt papir
Arket: 620x225 mm Motivet: 430x150 mm
Signert med blyant nede t.h.: Edv. Munch

1908-09
Woll 314.

Vurdering
NOK 60 000–80 000USD 7 300–9 700EUR 6 200–8 200

Auksjonert mandag 11. desember 2017 kl 18:00

Tilslag NOK 60 000

LITTERATUR: Gerd Woll: Edvard Munch - Samlede malerier, Oslo 2008.
Gerd Woll: Edvard Munch – Samlede grafiske verk, Oslo 2012.

Pernille (Anne Lise) Kirkeby (1907-1976), datter av Anker Kirkeby, redaktør i "Politiken". Munch laget også to malerier av henne (privat eie, Woll 827 og 828), datert til 1909.Jfr. kat. nr. 315. Woll 2012, s. 252.

Munch malte to portretter av lille Pernille Kirkeby mens han var på klinikken i København, og lot foreldrene velge det de syntes var best (brev Kirkeby/Munch 20. mars 1910). Samtidig tegnet han også to tilsvarende litografier av henne (Woll 314 og 315). Woll 2008, s. 857.