Fokus 1900

Auksjon torsdag 31. mai 2018 kl 18:00

Gamle Logen, våre lokaler

Gundersen, Gunnar S. (1921-1983)
Bevegelse i rom

Olje på lerret
140x180
Signert nede t.v.: Gunnar S.

Påtegnet med tittel på lapp på baksiden, på blindrammen.

UTSTILT:

Henie Onstad kunstsenter 8. juni-1. oktober 2006, Lillehammer Kunstmuseum 8. november 2006-4. februar 2007 og Rogaland Kunstmuseum 18. februar-13. mai 2007, Bevegelser i rom Gunnar S. Gundersen 1920-1983, kat. nr. ?

PROVENIENS:

IBM (International Business Machines).

Auksjonert torsdag 31. mai 2018 kl 18:00

Vurdering
NOK 600 000–800 000 USD 73 100–97 500 EUR 62 900–83 800

LITTERATUR: Jahn Otto Johansen: Gunnar S. Gundersen, Oslo 1982.

Gunnar S. Gundersen hadde en stor utstilling i Galleri Haaken i 1973. I forbindelse med denne ustillingen uttalte Arnstein Arneberg seg blant annet om farten i bildene:

"Rart er det at fart stadig fornemmes i disse rene maleriene hvor klarhet, orden og ro synes å være gjennomgangstemaet. I enkelte arbeider kniver spisse fargestråler inn og ut av lerretene og synes frosset fast i det øyeblikk hvor de innbyrdes danner de mest spennende forhold til hverandre, alltid kjølig beregnet med sikte på helheten. ..." S. 48.