Grev Wedels Moderne og Klassiske

Auksjon mandag 11. juni 2018 kl 18:00

Gamle Logen, våre lokaler

Kittelsen, Theodor (1857-1914)
Fattig kunstner

Blyant på gulhvitt papir
22x23
Signert nede t.h.: TK.

Påtegnet nede på arket: "Fanden hakke hele Malergreiene!". Er dette et selvportrett, eller et portrett av Christian Eggen?

PROVENIENS:

Maleren Christian Eggen (1859-1927).

Auksjonert mandag 11. juni 2018 kl 18:00

Vurdering
NOK 40 000–60 000 USD 5 000–7 500 EUR 4 100–6 200

LITTERATUR: Naturpoesi, utstillingskatalog Th. Kittelsens hjem Lauvlia i Sigdal 2003.
Nkl.no.

Kan dette være et selvportrett, eller et portrett av Christian Eggen? Det er et faktum at Christian Eggen var en like fattig kunstnerspire som Kittelsen på denne tiden.

Maleren Christian Eggen (1859-1927), født og død i Trondheim, som har eid denne tegningen, var i München i årene 1880-1883. Som det står i Nkl under Christian Eggen, delte han en tid atelier med Theodor Kittelsen. Kittelsen var i München 1876 til 1880. Understøttelsen fra Diderich Maria Aall som hadde gitt Kittelsen anledning til å reise ut for å få seg en kunstnerutdannelse, opphørte, og Kittelsen måtte slutte ved akademiet og reise hjem. Han greide ikke å komme tilbake før 1883, da med et statsstipend. Tegningen stammer antagelig fra den første tiden i utlandet, altså 1880.