Grev Wedels Moderne og Klassiske

Auksjon mandag 11. juni 2018 kl 18:00

Gamle Logen, våre lokaler

Kittelsen, Theodor (1857-1914)
Fattig kunstner

Blyant på gulhvitt papir
22x23
Signert nede t.h.: TK.

Påtegnet nede på arket: "Fanden hakke hele Malergreiene!". Er dette et selvportrett, eller et portrett av Christian Eggen?

PROVENIENS:

Maleren Christian Eggen (1859-1927).

Auksjonert mandag 11. juni 2018 kl 18:00

Vurdering
NOK 40 000–60 000 USD 5 000–7 500 EUR 4 100–6 200

LITTERATUR: Naturpoesi, utstillingskatalog Th. Kittelsens hjem Lauvlia i Sigdal 2003.
Nkl.no.

Kan dette være et selvportrett, eller et portrett av Christian Eggen?

Maleren Christian Eggen (1859-1927), født og død i Trondheim, som har eid denne tegningen, var i München i årene 1880-1883. Som det står i Nkl under Christian Eggen, delte han en tid atelier med Theodor Kittelsen. Kittelsen var i München 1876 til 1880. Understøttelsen fra Diderich Maria Aall som hadde gitt Kittelsen anledning til å reise ut for å få seg en kunstnerutdannelse, opphørte, og Kittelsen måtte slutte ved akademiet og reise hjem. Han greide ikke å komme tilbake før 1883, da med et statsstipend. Tegningen stammer antagelig fra den første tiden i utlandet, altså 1880.