Auksjon torsdag 31. mai 2018 kl 18:00
Holmboe, Thorolf(1866-1935)
Barn heiser det norske flagg 1910

Olje på lerret
133x105
Signert og datert nede t.h.: Th Holmboe 1910

Sommerutstilling Galleri Balaklava, Gamle Fredrikstad, "GWPA Det beste gjennom 10 år", 2002, kat.nr. 31.

Vurdering
NOK 200 000–300 000USD 24 400–36 600EUR 21 000–31 400

Auksjonert torsdag 31. mai 2018 kl 18:00

Tilslag NOK 200 000

LITTERATUR: Nkl.no.

Thorolf Holmboe var elev av Carl W. Barth før 1886. I Berlin var han så den siste av Hans Fredrik Gudes mange norske elever fra 1886 til 1887. Grunnlaget for Holmboes kunst ble lagt av disse to lærerne. Holmboe utviklet et teknisk mesterskap og av Gude lærte han betydningen av et grundig naturstudium. Gude hadde i sitt romantiske maleri, i denne sene fasen av sin karriere, utviklet sitt maleri mot en større grad av realisme. Den programmatiske realisme som en yngre generasjon av malere sto for, kom aldri til å bli noe for Gude, men Holmboe som jo var av en yngre generasjon, kom til å orientere seg mot en bredpenslet realisme, særlig ut på 1900-tallet. Før den tid var han også interessert i flere stilretninger innen kunsten, blant annet arbeidene til de engelske Prerafaelittene og de franske Nabiskunstnerne, hvis arbeider han fikk se under et Paris-opphold som elev av Fernand Cormon i 1889 til 1890. Som det står i Nkl:

Hans interesse for kunsthåndverk ble også vakt. I hans mønstertegninger, akvareller og illustrasjoner kom stiltrekk fra de nevnte retninger til å gjøre seg gjeldende. I oljemaleriene gjorde innflytelse fra Edvard Munch, Jean Charles Cazin og Puvis de Chavannes seg sterkt gjeldende i 1890-årene ved siden av lærdommen fra Gude.

I 1890-årene var det nyromantikken og stemningsmaleriet som gjorde seg sterkest gjeldende i Holmboes maleri, men utpå 1900-tallet var det igjen realismen som kom til å dominere i hans kunst.

I dette maleriet er det en realistisk skildring av barn som skal til å heise flagget på et gårdstun. Det er en hverdagslig scene, men bare fem år etter Norges selvstendighet er det nok stas å heise et rent norsk flagg. Barna har latt noe av flagget falle på bakken, men deres unge alder gjør at de nok blir tilgitt. Flagget er også veldig stort og sikkert vanskelig å håndtere. Fargene i bildet er klare og friske og på realistisk vis er for eksempel den hvite treveggen i bakgrunnen ikke bare hvit, den er malt i alle de fargevalørene lysrefleksene fra veggen gir vårt øye.