Auksjon mandag 11. juni 2018 kl 18:00
Kittelsen, Theodor(1857-1914)
En sommerdag

Olje på lerret
46x128
Signert nede t.h.: Th. Kittelsen.

Signert, datert og påtegnet med tittel av kunstneren på baksiden av lerretet: "Th. Kittelsen 1900. En Sommerdag".

Kunstnernes Hus, Oslo 1941, kat.nr. 21.
Blaafarveværket, "Th. Kittelsen. De lyse årene i Sigdal", 31. mai-30. september 1980, kat.nr. 58.

Vurdering
NOK 100 000–150 000USD 12 400–18 600EUR 10 400–15 500

Auksjonert mandag 11. juni 2018 kl 18:00

Tilslag NOK 240 000

LITTERATUR: Sidsel Helliesen: "Katalog", utstillingskatalog "Th. Kittelsen. De lyse årene i Sigdal" Blaafarveværket 1980, kat.nr. 58.
Naturpoesi, utstillingskatalog Th. Kittelsens hjem Lauvlia i Sigdal 2003.

Høsten 1899 flyttet familien Kittelsen inn i nytt hjem i Lauvlia. Dette maleriet er fra den første, herlige sommeren i eget hjem med et stort atelier for kunstneren å arbeide i. Det synes som om han her har malt utsikten fra atelieret med vannet Soneren og fjellene mot Norefjell. I forgrunnen er det et vell av engblomster og svalene flyr høyt og lavt over det stille, sommervarme landskapet. Det er landskapspoesi i høyeste potens kunstneren her har skapt.

Herved sakset fra utstillingskatalogen på Lauvlia fra 2003 under overskriften "Lauvlia 1899-1909":

Han arbeidet på denne tiden med en serie hvor naturpoesi sto i høysetet, det var Tirilil-Tove. I en menge akvareller skildrer han nå skog, sjø, fjell og dyreliv omkring seg med den vareste, letteste hånd. Landskapets skiftende stemninger gjengir han på mesterlig vis.

Denne karakteristikken gjelder også for dette oljemaleriet.