Grev Wedels Moderne og Klassiske

Auksjon mandag 11. juni 2018 kl 18:00

Gamle Logen, våre lokaler

Sinding, Otto (1842-1909)
Folkeliv på landevei 1889

Olje på lerret
65x102
Signert og datert nede t.h.: Otto Sinding München 1889-

Auksjonert mandag 11. juni 2018 kl 18:00

Vurdering
NOK 40 000–60 000 USD 5 000–7 500 EUR 4 100–6 200

Tilslag NOK 38 000

LITTERATUR: Nkl.no.

Etter to år som elev av Barlag og Eckersberg kom Otto Sinding ved Gudes hjelp 1869 inn på kunstakademiet i Karlsruhe. Riefstahls koloristisk nøkterne, tegnende stil preget lenge SIndings maleri, og i München gjorde Pilotys effektfulle historiemaleri sterkt inntrykk og bidrog til at han foruten rene landskaper også mer og mer kom til å male figurbilder.

Under årene i München og Berlin 1880–91 vant Sinding en ansett posisjon i tysk kunstliv, og han utstilte også tre ganger på Paris-salonen.

Otto Sinding malte innenfor en sen-romantisk tradisjon, men lot seg påvirke av realistiske tendenser. I et maleri som dette synes han påvirket av nyromantikken med det vakre, stemningsskapende aftenlyset som får bre seg dominerende over komposisjonen.