Auksjon torsdag 22. november 2018 kl 18:00
Widerberg, Frans(1934-2017)
Nattlandskap

Olje på lerret
118x164
Signert nede t.v.: Frans W

Påtegnet med tittel på baksiden, på blindrammen.

Kunstnernes Hus, Oslo 10.03-11.04.1990, "Frans Widerberg, Malerier 1980-1990", kat.nr. 13 med tittel: "Nattlandskap 1984", avbildet i katalogen s. 48.
Astrup Fearnley Museet for moderne kunst, 06.10.1996-05.01.1997, "Frans Widerberg, Malerier 1956-1996", kat.nr. 38, avbildet i katalogen s. 43.

Vurdering
NOK 200 000–300 000

Auksjonert torsdag 22. november 2018 kl 18:00

Tilslag NOK 180 000

LITTERATUR: Øystein Ustvedt: "Bildet av Frans Widerberg", utstillingskatalog Astrup Fearnley Museet for moderne kunst "Frans Widerberg, Malerier 1956-1996" 06.10.1996-05.01.1997, kat.nr. 38, avbildet i katalogen s. 43.

Hans-Jakob Brun som i 1978 skrev en biografi over Frans Widerbergs kunst, har tolket den som et forhold mellom bildenes forankring i en konkret virkelighetserfaring og det ekstatiske formspråkets bud om oversanselige, metafysiske dimensjoner, som Ustvedt skriver.

Motivenes symbolske aspekter og formspråkets betydning drøftes inngående, men Brun legger størst vekt på lyset som det bærende element i Widerbergs bilder:

"Lyset ser jeg altså som selve livsnerven i hans billedverden, det som lader hver ting og hver hendelse med ustanselig energi. På et annet plan er lyset det som mennesket streber mot, som det utfordres av, som det tennes og skremmes av. Lysets virksomhet i disse bildene smelter altså sammen menneskets sanselige tilværelse og dets åndelig streben." (s. 68). I Bruns fremstillig står lyset frem som den samlende og oppsummerende faktor i Widerbergs bilder. I dette konkretiseres bildenes grunnleggende tosidige tematikk; forholdet mellom sansbare og transcenderende fenomener.

Under overskriften 1980- og 90-årene, skriver Ustvedt videre om Widerbergs billedverden, hvor blant annet dette maleriet Nattlandskap nevnes:

Det skjer en dreining i Widerbergs kunst rundt 1980. Ikke ved iøyenfallende brudd i forhold til hans tidligere bilder, men heller som en utdyping og forsterkning av dem. Skildringen av landskapet endres, og det fremstår i større grad som åpne, enkle billedrom med utsyn over mot en buet horisont, som i "Svever over vannet" (1980). I mange tilfeller antar landskapet en kosmisk karakter, som i verdensrommet. Mest eksplisitt kommer det kosmiske tema til uttrykk i bilder som "Stjernen" (1982), der konturene av en svevende, vektløs menneskeskikkelse glir sammen i et himmellegeme med planeter, stjerner og galakser.

Konsentrasjonen om klare primære og sekundære farger opprettholdes, men en dypblå valør trer frem som periodens hovedtone. En rekke landskap i nattlys som f. eks. "Nattlandskap" (1984) viser en annen side ved denne dreiningen.

Uttrykket tenderer i retning av det mer visjonære og spektakulære. S. 72-73.