Auksjon torsdag 25. mai 2000 kl 20:00
Hansteen, Nils(1855-1912)
Vinter i Norge

Olje på lerret
58x89
Signert nede t.v.: Nils Hansteen

Vurdering
NOK 60 000

Auksjonert torsdag 25. mai 2000 kl 20:00

Tilslag NOK 62 000

LITTERATUR: Sonja Hagemann: ”Hansteen, Nils”, Norsk kunstnerleksikon, Oslo 1983, bind 2, s. 88-89.

Nils Hansteen var elev av Hans Fredrik Gude i Karlsruhe og ble varig påvirket av Gudes kunst. I 1881 bosatte han seg i Kristiania og bortsett fra en periode omkring 1890 ble han boende i byen livet ut. Hansteen er mest kjent som marinemaler, men han malte også sommerbilder fra skog og mark. I senere år malte han også vinterbilder.