Fokus 1900

Auksjon torsdag 22. november 2018 kl 18:00

Gamle Logen, våre lokaler

Visning 15. - 22. november.

Visning 15. - 22. november.
Hverdager 10:00 - 18:00. Lørdag og søndag 12:00 - 16:00.

Heramb, Thore (1916-2014)
Sne på trærne 1983

Olje på lerret
81x64
Signert og datert nede t.v.: Th. Heramb -83

Påtegnet med tittel og datert på baksiden, på blindrammen.

UTSTILT:

Kistefos-Museet 2008, "Thore Heramb. Fargekomponisten", kat.nr. 34 med tittel: "Sne på trær".

Auksjonert torsdag 22. november 2018 kl 18:00

Vurdering

Tilslag NOK 80 000

LITTERATUR: Red. Nina Sørlie: "Thore Heramb. Fargekomponisten", utstillingskatalog Kistefos-Museet 2008, kat.nr. 34, avbildet s. 43.

Thore Heramb malte ofte landskaper. Selv om hans bilder er abstrakte, synes de alltid å være en tolkning av en konkret synsopplevelse, av observert natur. Slik sett hører han med i den store tradisjonen av norske malere som har tolket naturen, og da fortrinnsvis den norske naturen med forskjellige uttrykksformer gjennom tidene, helt fra J. C. Dahl.