Auksjon mandag 3. desember 2018 kl 18:00
Heiberg, Jean(1884-1976)
Badende gutter 1959

Olje på lerret
48x67
Signert og datert nede t.v.: J Heiberg 1959

Vurdering

Auksjonert mandag 3. desember 2018 kl 18:00

Tilslag NOK 17 000

LITTERATUR: Nkl.no.

I 1967 viste Jean Heiberg en ren akvarellutstilling med motiver fra Italia, Hellas, Røros, Valdres og sommerparadiset på Kjeldsøy. Han fanget inn Etnas røk mot Sicilias blå himmel, olivenlunder under Castelmola, soldirrende luft over hvite husklynger på Peloponnes, palmer i Taormina, fiskerbåter i Cefalu, vårvind rundt Snøhetta og rødrusten høst på Kongsvoll. Hans tidlige akvareller har en mer markert og strammere form, mens de siste har et større fargeregister. I akvarellen renonserer Heiberg på de mange detaljer og konsentrerer seg om helheten.

Hans lange studier av bevisst billedoppbygning gav den tilsynelatende spontane akvarellformen stor treffsikkerhet.

De flytende raske strøk preget etter hvert også maleriene i olje, og de siste års produksjon fikk akvarellens formspråk.