Katalog
Munch-Auksjonen 2018

Auksjon onsdag 12. desember 2018 kl 19:30

i våre lokaler

Munch, Edvard (1863-1944)
Sjalusi II

Litografi trykket i svart på tynt japanpapir, doublert på tynt japanpapir
Arket: 653x777-785 mm Motivet: 470x564-567 mm
Usignert

1896
Woll 69.

Kommer for salg onsdag 12. desember 2018 kl 19:30

Vurdering
NOK 500 000–700 000 USD 58 800–82 300 EUR 51 500–72 100

Gi forhåndsbud

LITTERATUR: Peter W. Guenther: Edvard Munch, travelling exhibition The University of Houston 1976
(vandreutstilling Universitetet i Houston 1976).

Gustav Schiefler observerte i “Verzeichnis des graphischen Werks Edvard Munchs”, Berlin 1907, s. 17:

Han viser sjalusi i de forpinte trekkene til en mann med intense, skinnende øyne og et tilspisset skjegg, på en slik måte at man kan tro det er en selv som opplever de smertefulle stikk av begjær. Scenen som den martrede mannen ser for sitt indre øye er uttrykt i bløte, bølgene linjer der hans elskede står naken foran hans rival. S. 84.