Auksjon mandag 27. april 1998 kl 18:00
Dahl, Johan Christian(1788-1857)
Frogner Hovedgård 1842

Olje på lerret
65,5x99
Signert og datert nede t.h.: JCDahl 1842

Bang 962.

Kunstforeningen i Christiania 1852, kat.nr. 81.

Proveniens:

Jacob Benjamin Wegner, Christiania 1842.
Privatsamling i Dresden til 1945.

Vurdering

Auksjonert mandag 27. april 1998 kl 18:00

Tilslag NOK 3 300 000

Solgt for NOK 3 300 000

Man må regne med at Dahl fikk full frihet når det gjaldt utførelsen av maleriet han fikk bestilling på da han var på sin tredje Norges-reise i 1839. Dahl var allerede en berømt maler. Maleriet som ble ferdig i 1842, er ikke først og fremst en topografisk skildring av Frogner Hovedgård, men vel så mye et romantisk landskapsmaleri typisk for Dahl.